İlçe sağlık müdürlüğünü vekaleten yürüten doktor ücret alabilir mi?

18/05/2017 17:52:00
Yazdır

Soru

İyi günler. Bir konuda bilginize danışmak istiyorum.

Doktor olarak mesleğimi devam ettirirken şu anda bir ilçe de toplum sağlığı merkezi başkanlığı ve ayni zamanda vekaleten ilçe sağlık müdürlüğü yapıyorum. Vekaleten yürüttüğüm ilçe sağlık müdürlüğü görevi için hiçbir ücret almıyorum. Vekaleten yürüttüğüm ilçe sağlık müdürlüğü için ücret alabiliyor muyum ? Ücret talep etme hakkım varsa hangi maddeye istinaden ve nereye başvurmam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap

Devlet memurlarından bazılarına kendilerine bazı görevlerin iki görev olarak verildiği hallerde, bu ikinci görev ücreti ödenmesi de mümkün olabilmektedir.

Esas görevlerinin yanında Devlet memurlarına;

1-Özel kanunlarla veya özel kanunların verdiği yetkiye dayanılarak memurlara gördürülmesi öngörülen sürekli hizmetler ikinci görev olarak verilebilir.

2-Kurumların tabiplikleri, diş tabiplikleri, eczacılıkları, kimyagerlikleri, veterinerlikleri, avukatlıkları ile Adli Tıp Kurumu Uzmanlıkları ikinci görev olarak verilebilir.

-Asıl görevlerinin bulunduğu bucak, ilçe ve zorunlu hallerde il belediyelerinin yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar ve mimarlarca yürütülmesi gereken teknik hizmetleri ikinci görev olarak verilebilir.

4-Tabiplere; il ve ilçe sağlık müdürlüğü, il sağlık müdür yardımcılığı, halk sağlığı müdürlüğü, halk sağlığı müdür yardımcılığı, sağlık grup başkanlığı, baştabiplik, baştabip yardımcılığı ile il sağlık ve halk sağlığı müdürlüklerinde ilgili mevzuatı uyarınca tabipler tarafından yürütülmesi öngörülen şube müdürlükleri ikinci görev olarak verilebilir.

5-Diş hekimlerine ve veterinerlere; meslekleri ile ilgili baştabiplikler ikinci görev olarak verilebilir.

6-Veteriner, diş hekimi ve eczacılara; baştabip yardımcılığı ikinci görev olarak verilebilir.

-Öğretmenlere; okul ve enstitü müdürlüğü, başyardımcılığı ve yardımcılığı görevleri ikinci görev olarak verilebilir.

Öte yandan, Devlet memurlarına asıl görevlerinin yanında birden fazla ikinci görev verilmesi mümkün olmakla birlikte, verilecek ikinci görevlerden sadece birisi için ikinci görev aylığı ödenebilir.

Kendilerine ikinci görev verilen Devlet memurlarına bu görev nedeniyle ikinci görev aylığı ödenebilmesi, verilen ikinci görevin boş bir kadroya (bazı görevler için kadro şartı aranmıyor) ilişkin olması şartına bağlıdır.Boş bir kadroya ait görevi ikinci görev olarak yürütenlere, görevlendirildikleri kadro derecesinin ilk kademe aylığının (gösterge + ek gösterge) üçte ikisi ödenir.

Öte yandan sağlık grup başkanlığı, baştabip ve baştabip yardımcılığı görevlerinin ikinci görev olarak verildiği durumlarda ikinci görev aylığı ödenirken, verilen ikinci görevlere ait kadro şartı aranmaz ve ilgili personelin almakta olduğu aylığın (gösterge + ek gösterge)üçte ikisi ikinci görev aylığı olarak ödenir.

Kendilerine asli görevlerinin yanında usulüne uygun şekilde ikinci görev verilen Devlet memurlarına, her iki göreve ait aynı cins yan ödemelerden (zamlardan) miktarı fazla olanlar ile farklı cinsteki yan ödemeler esas alınarak ödeme yapılır.Kendilerine asli görevlerinin yanında ikinci görev verilen Devlet memurlarına, ikinci göreve ilişkin özel hizmet tazminatı ödenmez.Kendilerine asli görevlerinin yanında ikinci görev verilen Devlet memurlarına, ikinci göreve ilişkin ek ödeme yapılmaz.

Sağlık Bakanlığı

ve

Bağlı Kuruluşları Personeline Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelikte;

"(2) Vekaleten atanan veya ikinci görevle görevlendirilen personele;

b) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi Bakanlık ve bağlı kuruluşları personelinden 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 88 inci maddesine göre ikinci görevle görevlendirilen personele; görevlendirmenin müşterek karar ile atama yapılması gereken kadro veya görevler için Bakan, diğer kadro veya görevler için asili atamaya yetkili amir tarafından yapılması kaydıyla, ikinci görev için öngörülen "Tavan Ek Ödeme Katsayısı" ile "Hizmet Alanı Kadro-Unvan Katsayısı" esas alınmak suretiyle ek ödeme yapılır." Hükmü mevcuttur.

Bu çerçevede, sorunuza gelecek olursak ikinci görev ücreti alabilmeniz için bu görevlendirmenin Bakanlık Oluru ile olması gerekmektedir.Valilik oluru ile yapılan görevlendirmede herhangi bir ücret ödenmesi mümkün değildir.Eğer ki mevcut görevlendirmeniz Bakanlık Oluru ile yapılmış ise görev yaptığını idareye ikinci görev ücreti(ek ödeme) için dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir.İdarece tarafınıza olumsuz cevap verilmememsi durumunda ise bu cevaptan sonraki 60 gün içinde İdare Mahkemesine konu ile ilgili dava açarak netice alacağınız düşünülmektedir.

Bu soru 7,866 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam