Vekil şube müdürüyüm, hiçbir ücret almıyorum müdür maaşı almam gerekmez mi?

28/05/2018 23:56:00
Yazdır

Soru

Veri Hazırlama Ve Kontrol İşletmeni kadrosundayım.

4 yıllık üniversite mezunuyum. 19 yıllık memurum.

Büyükşehir belediyesinde şube müdür vekili olarak görev yapmaktayım ancak hiçbir ücret almıyorum, Şube müdürü maaşı almalı mıyım?

Teşekkür ederim.

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 175. Maddesi:

"Bir göreve vekaleten atanan memurlara vekalet edilen görevin kadro derecesinin birinci kademesinin üçte biri, açıktan atananlara ise (Köy ve kasaba imamlığı kadrolarına atananlara 146 ncı maddede yazılı asgari ücret aylık tutarından aşağı olmamak üzere) üçte ikisi verilir. Bulundukları yerden başka bir yerdeki bir göreve vekalet suretiyle atananlara, Harcırah Kanununun geçici görevle başka yere gönderilenlere ilişkin hükümleri uygulanır.

Ancak, kurum içinden veya diğer kurumlardan vekalet edenlere vekalet aylığı ödenebilmesi için, vekilin asilde aranan şartları taşıması zorunludur.

Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelik:

"Madde 6 - (1) Görevde yükselme suretiyle atanacaklarda aşağıdaki genel şartlar aranır.

a) Görevde yükselme sınavında başarılı olmak.

b) Bu Yönetmelik kapsamındaki kadrolara atanabilmek için son müracaat tarihi itibariyle 5 inci maddede öngörülen alt görevlerde toplam en az bir yıl çalışmış olmak. Ancak yeni kurulan mahalli idarelerde ilk yıl bu süre şartı aranmaz.

Madde 7 - (1) 5 inci maddenin birinci fıkrasında sayılan unvanlara görevde yükselme suretiyle yapılacak atamalarda aşağıdaki özel şartlar aranır.

a) Müdür ve şube müdürü kadrosuna atanabilmek için;

1) 657 sayılı Kanunun 68 inci maddesinin (B) bendinde belirtilen atanma şartlarını taşımak,

2) Fakülte veya en az dört yıllık yüksekokul mezunu olmak,

3) Ekli (1) sayılı listede sayılan ve teknik öğrenim gerektiren müdürlüklere atanabilmek için; yükseköğretim kurumlarının, kadronun görev alanı ile ilgili eğitim ve öğretimde bulunan en az dört yıllık bölümlerinden veya bu bölümlere denkliği kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarının ilgili bölümlerinden mezun olmak,

4) Ekli (2) sayılı listede sayılan müdürlükler için son müracaat tarihi itibariyle iki yılı uzman, sivil savunma uzmanı, şef, ayniyat saymanı, kontrol memuru, eğitmen veya muhasebeci kadrosunda çalışmış olmak,"

Vekil olarak görev yapan memurlar vekalet ettikleri kadronun maaşını alamıyor, asilde aranan şartları taşıyorlarsa vekalet aylığı alıyorlar.

Sorunuza göre yönetmelikte sayılan alt görevde çalışmış olma şartını taşımadığınızdan vekalet aylığı alamadığınızı değerlendiriyoruz.

Bu soru 27,721 defa okundu. 9 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Sizce, 3 aylık görevlendirme içinde, en başarlı bakan kim?