Vekalet aylığı için 3 aylık süre ne zaman başlar?

18/03/2018 20:58:00
Yazdır

Soru

SORU: Ben yaklaşık olarak 5 ay süresince valilik oluru ile boş kadroya müdür olarak atandım. 5 ayın sonunda ise 86. Maddeye göre bakanlık olurum geldi. Peki benim vekalet ücreti alabilmem için beklemem gereken 3 aylık sürem dolmuşmudur yoksa vekalet ücreti alabilmem için bakanlık oluru geldikten sonra ayrıca 3 ay daha beklemem gerekir mi?

Saygılarımla

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 86. Maddesi:

Memurların kanuni izin, geçici görev, disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma nedenleriyle işlerinden geçici olarak ayrılmaları halinde yerlerine kurum içinden veya diğer kurumlardan veya açıktan vekil atanabilir.

Aynı kurumdan ayrılmalar dolayısiyle atanan vekil memurlara vekalet görevinin 3 aydan fazla devam eden süresi için, kurum dışından veya açıktan atananlarla kurum içinden ilkokul öğretmenliğine atanan öğretmenler ile veznedarlık görevine atananlara göreve başladıkları tarihten itibaren vekalet aylığı ödenir.

657 sayılı Kanunun 175. Maddesi:

Bir göreve vekaleten atanan memurlara vekalet edilen görevin kadro derecesinin birinci kademesinin üçte biri, açıktan atananlara ise (Köy ve kasaba imamlığı kadrolarına atananlara 146 ncı maddede yazılı asgari ücret aylık tutarından aşağı olmamak üzere) üçte ikisi verilir. Bulundukları yerden başka bir yerdeki bir göreve vekalet suretiyle atananlara, Harcırah Kanununun geçici görevle başka yere gönderilenlere ilişkin hükümleri uygulanır.

Ancak, kurum içinden veya diğer kurumlardan vekalet edenlere vekalet aylığı ödenebilmesi için, vekilin asilde aranan şartları taşıması zorunludur.

Valilik oluruyla yapılan bir tür görevlendirmedir. Kadroya asili atamaya yetkili makam olan Bakanlık oluru alındığında 657 sayılı Kanunun 86. Maddesine göre vekaleten atanmış olacağınızı düşünüyoruz. Bu nedenle vekalet aylığı için gereken 3 aylık süre bize göre bakanlık oluru ile başlamıştır.

Bu soru 8,571 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam