Programcıyım şube müdürlüğüne vekalet ediyorum vekalet ücreti alamaz mıyım?

27/11/2018 20:51:00
Yazdır

Soru

Merhaba,

Bir üniversitede programcı kadrosunda çalışıyorum. Şube Müdürlüğüne vekalet ediyorum. Personel Müdürlüğünde vekalet ücreti hususunda bir muallak hasıl oldu. Personel müdürlüğü görevde yükselme yönetmeliğinin 7. maddesinde sayılan unvanlar arasında programcı olmaması sebebiyle vekalet ücreti alamayacağımı söylüyor. Ben ise, aynı maddenin "veya en az lisans düzeyinde öğrenim gerektiren unvan değişikliğine tabi kadrolardan birinde çalışıyor olmak,"ibaresine istinaden vekalet ücreti alabileceğimi iddia ediyorum. Zira adı geçen yönetmeliğin 5. maddesindeki unvan değişikliğine tabi kadrolar arasında programcı kadrosu sayılmaktadır.

Yukarıdaki hususlar çerçevesinde sitenizin görüşünü öğrenmek istiyorum.

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre vekalet ücreti alabilmeniz için vekalet ettiğiniz kadroya asaleten atanma şartlarını taşımanız gerekiyor.

Yükseköğretim Üst Kuruluşları İle Yükseköğretim Kurumları Personeli Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği:

Görevde yükselme sınavı sonucu atanacaklarda aranacak özel şartlar

MADDE 7 - (1) Bu Yönetmeliğe tabi kadrolara görevde yükselme suretiyle yapılacak atamalarda aranacak özel şartlar aşağıda belirtilmiştir.

a) şube müdürü kadrolarına atanabilmek için;

1) En az dört yıllık yüksek öğrenim mezunu olmak,

2) İlan edilen kadrolar için belirlenen başvuru süresinin son günü itibarıyla, yükseköğretim üst kuruluşları ile yükseköğretim kurumlarında şef, koruma ve güvenlik şefi, uzman, sivil savunma uzmanı, araştırmacı, basın ve halkla ilişkiler müşaviri, müze araştırmacısı, çözümleyici, başhemşire, müdür yardımcısı kadrolarından birinde veya en az lisans düzeyinde öğrenim gerektiren unvan değişikliğine tabi kadrolardan birinde çalışıyor olmak,

Görev grupları

MADDE 5 - (3) Unvan değişikliğine tabi kadrolar:

a) Mühendis, mimar, şehir plancısı, bölge plancısı, avukat, programcı, mütercim, antrenör, öğretmen, kameraman, sinema tv uygulayıcısı, .

Unvan değişikliğine tabi kadrolara yapılacak atamalarda aranacak özel şartlar

MADDE 9 - (1) Unvan değişikliği sınavı sonucu yapılacak atamalarda aranacak şartlar unvanlar itibarıyla aşağıda belirtilmiştir.

g) Programcı kadrosuna atanabilmek için;

1) En az iki yıllık yüksekokulların bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olmak veya dört yıl süreli yüksek öğrenim mezunu olmak kaydıyla Milli Eğitim Bakanlığından onaylı programcı sertifikasına sahip olmak ve en az iki programlama dilini ve işletim sisteminin uygulanmasını bildiğini belgelemek,

Programcı kadrosu unvan değişikliğine tabi ancak iki yıllık bölüm mezunları da bu kadroya atanabilmekte. Yani programcı kadrosu "en az lisans" düzeyinde öğrenim gerektiren bir kadro olmadığından vekalet ücreti alamayacağınızı düşünüyoruz.

Bu soru 1,414 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON EKLENEN SORULAR
11.12.2018Kanser tedavisinde mide ameliyatı olan, malulen emekli olabilir mi?
11.12.2018Süt izni kullanan memura hafta sonu vardiyası yazılabilir mi?
10.12.2018Sözleşmeli sağlıkçıyım muvafakatle başka kuruma geçebilir miyim?
09.12.2018Askerdeyken kurumumu değiştirebilir miyim
08.12.2018Süt iznimi akşam kullanabilir miyim ?
05.12.2018Emeklilere verilen bayram ikramiyesi, yeniden değerleme oranında artar mı?
04.12.2018Seçim için istifa ettikten sonra özelde çalışmaya başlasam istifamın durumu ne olur?
03.12.2018Sözleşmeliyim çocuğumun eğitimi için il içinde nakil olabilir miyim?
29.11.2018Polisim, subaylığa geçmek için istifa edersem 6 ay beklemem gerekir mi?
28.11.2018Şehit/Gazi yakını memur atandım okulu bitirdiğimde teknikerliğe geçebilir miyim?
27.11.2018Programcıyım şube müdürlüğüne vekalet ediyorum vekalet ücreti alamaz mıyım?
25.11.2018Ek ödemem yanlış mı hesaplanıyor?
24.11.2018Kariyer uzman bakanlık il müdürü atanabilir mi?
20.11.2018Memurlar kot pantolon giyebilir mi? Yasağın mevzuat dayanağı nedir, bir teamül müdür?
17.11.2018Üst öğrenim intibakında kanunda olmayan şartlar aranıyor
16.11.2018Üniversitedeyim belediyede çalışan memurla becayiş yapabilir miyiz?
15.11.2018Üniversite personeli sosyal denge tazminatı alır mı?
15.11.20182011 yılında engelli işçi iken memur olan kişi, emeklilik sırasında işçilik sürelerine ikramiye alabilir mi?
14.11.20182018 öncesi PMYO süresini borçlanan, 5434'e tabi olur mu?
12.11.2018Disiplin cezasına itiraz etmedim, 60 gün geçtikten sonra dava açabilir miyim?
11.11.2018PMYO öğrenim süreleri yıllık izin hesabında sayılır mı?
06.11.2018Diğer teknik hizmet personeli (kimyager) pozisyonuna geçmek istersem 1 yıl bekleme süresine takılır mıyım?
05.11.2018Sözleşmeli belediye personeli seçim için istifa ederse görevine dönebilir mi?
04.11.2018Önceki yıldan kalan iznimi 31 Aralıktan başlatarak kullanabilir miyim?
01.11.2018Yerel seçimde adaylık için istifa etsem dönüşümde başka kuruma atanabilir miyim?
01.11.2018Subay olmadan önceki okul süresinin borçlanılması avantaj sağlar mı?
31.10.2018Hastalık izni sözleşmeli öğretmen zorunlu çalışma süresinden (4+2) sayılır mı?
30.10.2018Üst dereceye nasıl yükselirim?
30.10.2018Memurluktan önceki işçilik ve esnaflık süreleri emekliliğe katkı sağlar mı?
29.10.2018Önceki kadromun ek gösterge artışından yararlanabilir miyim?
29.10.20181999-2003 tarihleri arasında okul süresini borçlanan polis memurunun emeklilik yaşı değişir mi?
28.10.2018Memur eşi yurtdışı görevde olan sözleşmeli personel ücretsiz izin alabilir mi?
27.10.2018Başka kurumdaki sözleşmeli sürem yıllık iznimi etkiler mi?
26.10.2018Memur mesaisini aksatmadan özel bir kuruluşta çalışabilir mi?
26.10.2018Sigortalı sürelerin yıpranması, memurluğa geçince, emeklilikte sayılır mı?
25.10.2018İşçi iken sınavla memur olanlar, işçilik sürelerine de emeklilik ikramiyesi alır mı?
24.10.2018Ne kadar süre işçilikte çalışırsam, işçilikten emekli olabilirim?
23.10.2018Uzman erbaşın 2002-2008 arasındaki yıpranma hakkı, bu görevden ayrılsa dahi, emeklilik yaş grubu ne derece etkiler?
22.10.2018Yedek subaylık okul süresi borçlanılırsa, yaş düşer mi?
22.10.2018Daire başkanı atanmada 217s. KHK kapsamındaki tüm süreler sayılmaz mı?
21.10.2018Mühendis görevi yapıyorum 703 ek 25. Maddesiyle mühendis maaşı alabilir miyim?
20.10.2018VHKİ unvanındayım uzman atanabilir miyim?
19.10.2018Sözleşmeli personel bilirkişilik yapabilir mi?
18.10.2018Eşim unvan değişikliği sonucu başka ile atandı beklemeden eş durumundan tayin isteyebilir mi?
17.10.20184B Sözleşmeli personelin yurtdışı eğitim için izin hakkı var mı?
15.10.2018Şimdiden yerel seçimler için istifamı verebilir miyim?
14.10.2018Belediye başkanının, eski hizmetleri, emeklilik intibakında değerlendirlir mi?
13.10.2018İşçi iken istifa edip memur olana işçilik süresine neden ikramiye ödenmez?
12.10.2018Kişi memur olduğnda, eski Bağ-Kur'lu sürelerine de, emekli ikramiyesi alabilir mi?
11.10.2018Kimya teknisyeni, önlisansı bitirirse, zam ve tazminatı ne olur?
11.10.2018İşçi olarak çalışanın, memurluğa geçmesi bir avantaj sağlar mı?
10.10.20181990 ila 2005 arasında hemşire olan istifa ettiğine, eski sürelerine ikramiye alır mı?
10.10.2018Eşi evde bakım ücreti alan memur aile yardımı ödeneği alabilir mi?
09.10.2018Makam tazminatında 2 yıl şartının tek istisnası
09.10.2018Vergi indiriminden çalışırken yararlanmak engelli memura emeklilikte avantaj sağlar mı?
08.10.2018Heyet raporu sonrasında kontrol varsa, yine de mesaiye başlamak mı lazım?
08.10.2018Emekli bayan memur, işçi babasından aylık alabilir mi?
05.10.2018Hemşireyim aynı üniversitede farklı bölüme geçersem eğitim mazeretim devam eder mi?
04.10.2018Öğretmenken şube müdürü oldum başka kuruma geçersem ek göstergem değişir mi?
02.10.2018Üniversitede teknisyenim görevde yükselme sınavıyla hukuk müşaviri atanabilir miyim?
01.10.2018Mühendis kadrosundaki hizmetlerim sözleşmeliye geçtiğimde ücretimde dikkate alınır mı?
30.09.2018Sözleşmeli sağlık personeli başka birimde geçici görevlendirilebilir mi?
28.09.2018Şube müdürlüğü kaldırılınca şube müdürü kadroları da kalktı mı?
27.09.2018Memurluğa atandım hemen ücretsiz izin alabilir miyim?
24.09.2018Mesai saatlerinde memurun sosyal medyaya girişi engellenebilir mi?
23.09.2018Belediyede daire başkanıyım görevde yükselme sınavı ile şube müdürü atanabilir miyim?
22.09.2018Belediyede sözleşmeliyim bedelli askerlik yaparsam işe giriş çıkış mı yapılacak?
20.09.2018Bedelli askerlik yaptığım ay eşim eş (aile) yardımı alır mı?
17.09.2018Adaylık süresi, eğitim bitmediği gerekçesiyle, 2 yılı aşabilir mi?
12.09.2018Yükseköğretim elemanları siyasi partilerin il, ilçe başkanı ya da yardımcısı olabilir mi?
11.09.2018Belediye bağlı kuruluşları daire başkanları atanmasında hizmet süresi değişti mi?
10.09.2018Taşerondan kadroya geçtim kurumlar arasında geçişim mümkün olabilir mi?
09.09.2018Memurum, hakim ve savcı olmak için istifa etmem gerekir mi?
08.09.2018Taksi hissem için diğer ortakla sözleşme yapsam memur olabilir miyim?
06.09.2018Aylıksız izindeyim, kurumuma bilgi vermeden bedelli askerlik yapabilir miyim?
05.09.2018Yurtdışında yüksek lisans yaptım uzman veya uzman yardımcısı atanabilir miyim?
04.09.2018Askerlik sürem beş yıl kurumlar arası nakil yasağı süresinden düşülür mü?
02.09.2018Şube müdürlüğüne atanmada hizmet süresi şartı değişti mi?
01.09.2018Yan ödemelerdeki 5 yıl hizmet şartı
29.08.2018Taşerondan kadroya geçenlerin başka birimlerde görevlendirilmesine yasal bir engel var mı?
28.08.2018Aday öğretmenim bedelli askerlik yapsam adaylığım nasıl etkilenir?
25.08.2018Sözleşmeliden aynı ildeki memurluğa geçenlerin istifası ve işe başlama süresi
24.08.2018Belediyede sözleşmeliyim aile yardımı alamaz mıyım?
23.08.2018Vekalet aylığını ne zaman almaya başlarım?
22.08.20182008 öncesi işçilik süreleri, memurları emekliliğini nasıl etkiler?
21.08.20181999'da memur olan ancak göreve girmeden önce engelli olan kişi ne zaman emekli olur?
20.08.20182018 yılında kemik iliği nakli olan meur, 10 yıl hizmet ile emekli olabilir mi?
19.08.2018Yeni kazandığım kurumun son başvuru tarihine kadar istifam onaylanmazsa
17.08.2018Sözleşmeliyim, icra katipliğine geçmek istersem 1 yıl beklemem gerekir mi?
17.08.20181999'da SSK girişi olan ancak 2011 yılında memur olan nasıl emekli olur?
16.08.2018Memurum, masraflarımı kendim karşılayarak yurtdışında eğitim alabilir miyim?
15.08.20181996'da memur olan bayan, ne zaman emekli olur?
14.08.20181997'de işçi, 2008 Aralık'ta memur olan ne zaman emekli olur?
14.08.2018Sözleşmeli sağlık personeliyim yükseklisans için il değiştirebilir miyim?
13.08.20183 ve 4 dereceli kadrolara atanmada 68/B hizmet şartı değişti mi?
09.08.2018Yıpranma payı geçmişe doğru uygulanır mı?
07.08.2018Rapor sonunda işe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
06.08.2018MEB'de ücretli öğretmenlik yaptığım süreler neden derecemde sayılmıyor?
05.08.2018Bakanlık il müdürlerinin özel hizmet tazminatı kaçtır?
02.08.2018Disiplin cezası teklif edildi ama zamanaşımı oldu, 8 yıla 1 kademe alabilir miyim?
ANKET
2018/2 KPSS'de yer alan kadro sayısından memnun musunuz?