Memur ücretsiz izne ayrıldığında, terfi tarihini değiştiri mi?

10/01/2008 14:04:00
Yazdır

Soru

Doğum sonrası 01.04.2006 tarihinden geçerli olmak üzere 12 ay ücretsiz izne ayrıldıktan sonra 01.04.2007 tarihinde göreve başladım. Terfi tarihim ise 08.01.2008'dir. Sorum şu; ben 2008 yılı için 08.01.2008 tarihinde kademe/derece terfi yapabilecek miyim? Yoksa 01.04.2008 tarihinde mi terfi yapacağım ve bundan sonra geçerli terfi tarihim ne olacaktır. Şimdiden teşekkürler

Cevap

657 sayılı Kanunun 108 inci maddesi hükmü uyarınca aylıksız izin alınması halinde bu süreler kazanılmış hak aylık derece ve kademede değerlendirilmesi söz konusu değildir.

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunun Ek 72 maddesinde "Personel mevzuatına göre aylıksız izinli sayılanlardan aylıksız izinli olarak geçen sürelere ilişkin kesenek ve karşılıklarını istekleri halinde her ay veya 102 nci maddede yazılı süreler içinde başvurmaları ve başvuru tarihindeki katsayılar ve emekli keseneğine esas aylığın hesabına ait diğer unsurlar ile kesenek ve karşılık oranları esas alınmak suretiyle hesaplanacak kesenek ve karşılıklarını aynı süreler içinde defaten ödemeleri halinde aylıksız geçen izin süreleri emeklilik yönünden eski derecelerinde değerlendirilir."hükmü bulunmaktadır.

Yer verilen açıklamalar uyarınca;
1- Kazanılmış hak aylık derece ve kademeniz aylıksız izninizin tam bir yıl olması sebebiyle terfi tarihiniz değişmez. Yalnız izinli olduğunuz yılda terfi edemezsiniz. 08/01/2008 tarihinde terfi edersiniz.
2- 5434 sayılı Kanunun ek 72 inci maddesi hükmü uyarınca aylıksız izinli geçirdiğiniz süreyi borçlanmanız halinde emekli müktesep derce ve kademeniz kazanılmış hak aylık derece ve kademenizden 1 kademe ileride olur.

Bu soru 31,608 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam