Dershanede çalıştığım süreler memurluğumda sayılır mı?

17/10/2017 20:13:00
Yazdır

Soru

2002 İLE 2014 YILLAR ARASINDA DERSHANEDE ÖĞRETMEN OLARAK ÇALIŞTIM.2014 YILINDA ASP BAKANLIĞINA SOSYOLOG OLARAK ATANDIM. DERSHANEDE ÇALIŞTIĞIM SÜREYİ EMEKLİLİĞE SAYDILAR ANCAK HİZMETE SAYMADILAR YANI DERECE KADEMEYE SAYMADILAR. BUNUN İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR. 2011 TORBA KANUNUNA GÖRE 3/2 SAYMALARI GEREKİYORDU. TARAFIMA BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ?Tesis edilen sınıflar? başlıklı değişik 36 ncı maddesinde hizmet sınıfları sayılmış ve devlet memurlarının memuriyete girmeden ya da memurluktan ayrılarak yapmış olduğu hizmetlerinin kazanılmış hak aylık derece kademesinde ne şekilde değerlendirileceğine ilişkin hükümlere yer verilmiştir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36-C5 maddesi:

" Özel okullarda öğretmenlik veya yöneticilik yaptıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı emrinde memuriyet kabul edenlerin özel okullarda geçen hizmet sürelerinin 2/3 ünün her yılı bir kademe ilerlemesine ve her üç yılı bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirilir.

Yukarıdaki fıkralara göre, değerlendirilecek hizmet süresinden sadece özel sektörde geçen süre 12 yılı geçemez.

Ancak, T. C. Emekli Sandığı ve Sosyal Sigortalar kanunlarına tabi görevlerde bulunmuş olanların kazanılmış hakları saklıdır.

Yapılacak intibak neticesinde ilgililerin girecekleri dereceler öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri derecenin son kademe aylığını geçemez."

Burada dikkat edilmesi gereken 2 önemli husus bulunmaktadır. Bunlardan birincisi öğretmenlik veya yöneticilik görevinin Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında geçmiş olması ikincisi ise; Milli Eğitim Bakanlığı emrinde görev kabul edilmiş olmasıdır.

Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulunun 20/10/1995 tarih ve E.No:1994/488, K.No:1995/728 sayılı Kararında 657 sayılı Kanunun değişik 36?ncı maddesi "Ortak Hükümler" bölümünün (C) fıkrasının 5 inci bendinde yer alan "özel okul" ibaresinin dar anlamda değil "özel öğretim kurumu" anlamında anlaşılması gerektiği vurgulanarak Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında bulunan okul, dershane, kurs vb. yerde geçen hizmet sürelerinin ödenecek aylık derece ve kademelerinde değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Ancak bu hizmetlerin memurlukta sayılabilmesi için MEB emrinde görev yapmanız gerekmektedir.

Diğer bakanlıklarda görev yapanların dershanede geçen hizmetlerinin memurlukta sayılmasının mümkün olmadığını düşünüyoruz.

Bu soru 31,233 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Sendikanıza neden üye oldunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam