Doğuştan engelli memur, ne zaman emekli olur?

14/04/2020 10:44:00
Yazdır

Soru

İyi çalışmalar. Eşim hakkında, sizlerden mümkünse bazı sorularıma cevap istiyorum. Eşim 02.03.2009 tarihinde kpss p3 puanı ile atanmıştır. 2009 yılından öncede 3 yıl ssklı olarak çalışmıştır. 2017 yılında eşime doğuştan kaynaklı %48 ortopedik engelli sağlık kurulu raporu aldık. Yani memuriyete başladıktan sonra bu raporu almış olduk.

1- Eşim 18 yıl memuriyet hizmeti sonunda engelli olarak emekli olabilir mi ?

2- Şuanki kadro derecesi 4/1, 18 yıl sonunda 2/2 sinden emekli olduğu zamanki emekli aylığı, tam olarak nasıl ve neye göre hesaplanır.

3- Memuriyete başladıktan sonra ortaya çıkan bu engellilik durumu herhangi bir sıkıntı çıkarır mı?

Not: Engellilik oranının bu derece olacağını ve kendi durumunun, engelli olarak kabul edileceğinin farkında değildik.

Cevap

Doğuştan ortopedik engelli memurun soruları:

Kısa bilgiler olarak;

2008 yılı Ekim ayından sonra ilk defa memurluğa başlamış olanlar 5510 a tabi memur olurlar.

Göreve girmeden önce çalışma gücünün en az % 60 ını veya görevini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiğinin Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca tespit edilen memur malullük nedeniyle emekli edilemez.

Ancak göreve girdikten sonra çalışma gücündeki kayıp oranının hakkında düzenlenen sağlık kurulu raporlarının Sosyal Güvenlik Kurumunca incelenmesi neticesinde;

- % 50 ila % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,

- % 40 ila % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,

Çalışmalarının olması halinde yaşlılık aylığına hak kazanmaktadırlar. Bu durumda olanlarda yaş şartı da aranmamaktadır.

Açıklamalarımız bağlamında sorularınızın cevaplarını değerlendirmemiz;

Soru 1- Eşim 18 yıl memuriyet hizmeti sonunda engelli olarak emekli olabilir mi ?

Cevap 1- Eşinizin alacağı sağlık raporlarının Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca incelenmesi neticesinde şayet % 48 oranında çalışma gücü kaybının olduğu tespit edilirse 18 yıldan beri sigortalı olma ve 4680 gün hizmetinin olması şartına tabi olur. Yani 2/3/2006 + 18 = 2/3/2024 tarihinden önce bu şartlarda emekli olamaz, bu tarih geldiğinde de en az 4680 gün çalışmış hizmetinin de (13 yıl) olması gerektiğini belirtebiliriz.

Soru 2- Şu anki kadro derecesi 4/1, 18 yıl sonunda 2/2 sinden emekli olduğu zamanki emekli aylığı, tam olarak nasıl ve neye göre hesaplanır.

Cevap 2- Emekli aylığı 5510 a tabi memur olduğundan prime esas kazançlar üzerinden hesaplanır. Yani 5434 e tabi memurlarda uygulanan derece kademe ek gösterge gibi unsurlar üzerinden hesaplama yöntemi olmaz.

Soru 3- Memuriyete başladıktan sonra ortaya çıkan bu engellilik durumu herhangi bir sıkıntı çıkarır mı?

Cevap 3- Yani göreve girerken herhangi bir özel şart aranmadığı sürece bu konuda bir sıkıntı çıkacağını tahmin etmemekteyiz. Ancak, bu durumun yine de görev yaptığı Kurumdan öğrenmesinin faydalı olacağını değerlendirmekteyiz.

Bu soru 5,708 defa okundu. 3 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam