Üst öğrenim intibakında kanunda olmayan şartlar aranıyor

17/11/2018 09:14:00
Yazdır

Soru

İntibak için personel dairesine yazı yazdım ve bu cevap geldi (Adı geçenin görev yapmakta iken yüksek öğrenimi bitirip, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 5234 sayılı Kanun ile değişik 36-A-12/d maddesi gereğince intibakının yapılması istenilmektedir. Çalışanların görevde iken intibakının yapılabilmesi için devam etme mecburiyeti olmayan bir okuldan mezun olmuş olması veya ikinci öğrenim olarak eğitim verilmiş olması yada biriminizde Bekçi veya Koruma ve Güvenlik Görevlisi gibi esnek mesaili bir görevde bulunuyor olması gerekmektedir. Bu nedenle ilgilinin durumu yukarıda belirtilen koşullara uyduğu resmi olarak belgelendirildiği taktirde intibakının yapılması söz konusu olacaktır. ) böyle birşey 657 de varmı ? normal öğretimlerin intibakı yapılmıyormu ?

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36-A12/d maddesi:

"Memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak (87 nci maddeye tabi kurumlarda çalışanlar dahil) üst öğrenimi bitirenler, aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak kaydıyla, bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe, her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilirler."

Kanunda sorunuzda belirttiğiniz gibi şartlar yer almıyor, kurumlara da ilave şartlar koyabilmesi konusunda takdir hakkı tanınmamış.

Bu nedenle intibakınızın kanundaki şartlarla (memuriyetteyken veya memuriyetten ayrılarak üst öğrenimin bitirilmesi) yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu soru 9,831 defa okundu. 5 Yorum yapıldı
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam