Biyoloji mezunu olan sağlık personeli hangi ek göstergeden yararlanır?

29/01/2021 12:02:00
Yazdır

Soru

2/1 laboratuvar teknikeri kadrosundayım. Biyoloji lisans mezunuyum intibakım yapıldı. Ek göstergemin ne olması gerekiyor?

Cevap

Biyolog kadro unvanı Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamında olup, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 2 Mart 2009 tarihli ve 6381 sayılı yazısında Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümünden mezun olanların sağlık bilimleri lisansiyeri sayılacağı ifade edilmektedir.

Devlet memurlarının yararlanacakları ek göstergeler 657 sayılı Kanuna ekli I ve II sayılı cetvellerde düzenlenmiştir. Ekli I sayılı cetvelin Sağlık Hizmetleri Sınıfı bölümünün (a) bendinde sayılan kadrolarda bulunanların 1. derecede 3600 ek göstergeden, (b) bendinde diğer sağlık bilimleri lisansiyerlerinin 1. derecede 3000 ek göstergeden yararlanacağı, (c) bendinde ise bu sınıfa dahil olup, sağlık bilimleri dışında diğer yükseköğrenim kurumlarından mezun olanların 1. derecede 2200 ek göstergeden yararlanacağı belirtilmiştir. Buna göre Biyolog kadrosunda görev yapan Devlet memuru 1. derecede 3600 ek göstergeden yararlanacaktır.

Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulu 7 Aralık 2007 tarihli ve 2005/2 E., 2007/1 K. sayılı kararında özet olarak Devlet memurlarının fiiilen görev yapmakta oldukları kadro unvanları için ek gösterge öngörülmesi halinde bundan yararlanacakları, kadro unvanında herhangi bir değişiklik olmadığı sürece mezuniyet diplomasında yer alan unvan dikkate alınarak ek göstergeden yararlanamayacaklarına hükmetmiştir.

Danıştayın söz konusu Kararı uyarınca, öğrenim durumu itibarıyla biyolog unvanını ihraz eden bir memurun 3600 ek gösterge rakamından yararlanabilmesi için biyolog kadrosuna atanması gerekmektedir.

Diğer taraftan, Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamındaki personelin ek göstergelerinin yer aldığı bölümün (b) bendinde "sağlık bilimleri lisansiyerleri" ile (c) bendinde "yukarıda sayılanlar dışındaki yüksek öğrenim mezunları" için kadroya atanma şartı aranmamış, sadece mezun olma koşulu getirilmiş olup, bu çerçevede kadroları sağlık hizmetler sınıfında olan ve 1 inci dereceli kadrolarda bulunan; sağlık bilimleri lisansiyerlerinin 3000 ek göstergeden, diğer yüksek öğrenim mezunlarının ise 2200 ek göstergeden yararlanması mümkün bulunmaktadır. Örneğin, sağlık teknikeri kadrosunda bulananlar, sağlık bilimleri lisansiyeri olması halinde, kadroya atanma şartı aranmaksızın 2200 ek gösterge yerine (b) bendinde belirtilen 3000 ek göstergeden yararlanacaktır.

Sonuç olarak; 657 sayılı Kanuna ekli I sayılı cetvelin "Sağlık Hizmetleri Sınıfı" bölümünün (b) bendindeki ek göstergelerden kadroya atanma şartı aranmaksızın sağlık bilimleri lisansiyerlerinin yararlanabileceği ve biyoloji bölümü mezunlarının da sağlık bilimleri lisansiyeri sayıldığı dikkate alındığında; bu durumdaki önlisans mezunu sağlık personelinin 1. derecede 3000 ek gösterge rakamından yararlanacağını değerlendirmekteyiz.

Bu soru 18,694 defa okundu. 3 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Sendikanıza neden üye oldunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam