Öğretmenken şube müdürü oldum başka kuruma geçersem ek göstergem değişir mi?

17/07/2019 05:29:00
Yazdır

Soru

Öğretmen kadrosunda görev yaparken Genel İdare Hizmetleri sınıfındaki 1. dereceli Şube müdürlüğüne 2014 yılında asaleten atandım. Öğretmen iken 3/3 derece kadro ve 1600 ek göstergeden faydalanıyordum. Şube müdürlüğüne başladıktan sonra genel idari hizmetleri sınıfındaki 2200 ek göstergeden faydalanmaya başladım. Şu an 1-4 dereceye yükseldim. Devlet Personel Başkanlığının daha önceki görüşleri doğrultusunda kariyer hizmet sınıfı olan öğretmen kadrosu için öngürülen 3000 ek göstergeden faydalanabilir miyim? Ayrıca bir Üniversiteye yine şube müdürü olarak geçersem KHA derecesi, GA derecesi ve Emkl Ayl derecesi göstergeleri 2200 üzerinden mi 3000 üzerinden mi hesaplanır. Yasal dayanakları ile bilgi verebilir misniz?

İyi çalışmalar dilerim..

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 43/B maddesi:

"Ek Gösterge: Bu Kanuna tabi kurumların kadrolarında bulunan personelin aylıkları; hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık alınan dereceler dikkate alınarak bu kanuna ekli I ve II sayılı cetvellerde gösterilen ek gösterge rakamlarının eklenmesi suretiyle hesaplanır. II sayılı cetvelde yer alan unvanlarda değişiklik yapmaya ve yeni unvanlar ilave etmeye Cumhurbaşkanı yetkilidir.

Bu ek göstergeler, ilgililerin belirtilen sınıf ve görevlerde bulundukları sürece ödemelere esas alınıp, terfi bakımından kazanılmış hak sayılmaz. Kurumların 1,2,3 ve 4 üncü dereceli kadrolarına atananlara uygulanacak ek göstergeler, ilgililerin daha önce bulunmuş oldukları kariyerleri ile ilgili sınıf veya ekli I sayılı Cetvelin Genel İdare Hizmetleri Sınıfı (g) bölümünde belirtilen görevlerde kazanılmış hak aylık derecelerine göre alabilecekleri ek göstergelerden düşük olamaz."

Kazanılmış dereceniz 1 olduğundan 1.dereceli şube müdürü kadrosunda bulunduğunuz sürece kurum fark etmeden 3000 ek göstergeden yararlanabileceğinizi düşünüyoruz.

Bu soru 16,256 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam