Emeklilik süresini dolduran ancak yaşı bekmeden ayrılanlar, emekli olmak için ne yapmalı?

09/08/2009 00:26:00
Yazdır

Soru

SORU; Acaba 20 yıl hizmetini tamamlayan bayan memur yaşını beklemeden emekli olabilir mi? Olursa ne gibi işlemler ve evraklar hazırlayacak nasıl bir dilekçe yazacak, benim durumda olan arkadaşların lütfen bilgi vermelerini rica ediyorum.

Cevap

Konuyu http://www.memurlar.net/haber/137814/ adresimizde ele almıştık. Bu konu ile sıkça sorular sorulduğundan tekrarlamakta fayda görmekteyiz.

1- Hizmet yıllarını dolduranların, emekli olabilmeleri için aranılan yaş hadlerini beklemelerine gerek yoktur. Bu kişiler isterlerse görevlerinden ayrılabilir ve yaşı bekleyebilirler.

Müracaatlarını, görevlerinden ayrılmadan önce çalıştıkları kurumlarına, yaşlarının dolum tarihinden sonra emekli olmak istediklerini bildirir dilekçe ile yapabilirler.

2- Bu durumdakilerin, yaşlarının dolum tarihine kadar SSK'lı veya BAĞ-KUR' lu çalışmamaları halinde yaşlarının dolum tarihindeki hükümlere göre (Yaşlarının dolum tarihindeki memur maaş katsayısı esas alınmak suretiyle) emekli aylığı, emeklilik ikramiyesi ve sağlık yardımı yapılması mümkün olmaktadır.

3- Hizmetlerini dolduranlardan görevinden ayrılanların açıkta iken SSK'lı veya BAĞ-KUR'lu çalışmaları olur ise, 2829 sayılı Kanunun 8 inci maddesine göre son yedi yıllık hizmetlerinin en az yarısından fazlasının (3 yıl 6 ay) Emekli Sandığına tabi olması koşuluyla, 5434 sayılı Kanun hükümleri esas alınarak aylık bağlanması gerekecektir, bu süreyi geçirir iseler Emekli Sandığınca aylık bağlanmayacaktır, ayrıca son defa Emekli Sandığına tabi hizmet konumundan çıkılacağı için de emeklilik ikramiyesi verilmesi mümkün olmayacaktır.

NOT: Emeklilik ikramiyesi ödenmesine ilişkin hüküm içeren 2829 sayılı Kanunun 12 nci maddesi ile ilgili 5,6,2009 tarihli resmi gazetede yayımlanan Anayasa Mahkemesinin kararına ilişkin açıklamalarımızı görmek için tıklayınız

4- Hizmet yıllarını doldurduktan sonra yaşlarının dolum tarihini bekleyecek olanlardan SSK'lı veya BAĞ-KUR'lu olarak çalışmak isteyenlerin kendilerine Emekli Sandığınca aylık bağlanmasını isteyenlerin 3 yıl 6 aylık süreyi geçirmemelerini tavsiye etmekteyiz.

5- Yaşlarının dolum tarihini bekleyenler katkı payı yapmak suretiyle genel sağlık sigortasından yararlanmaları mümkün olmaktadır, Bunun için de Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Sağlık Merkez Müdürlüklerine müracaatta bulunabilirler.

6- Yaşlarını doldurdukları tarihten sonra aylık bağlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dairesi Başkanlığını Milli Müdafaa Caddesi No.24 Bakanlıklar ANKARA adresine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Bu soru 54,125 defa okundu. 16 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?