İşçilikten memurluğa geçen kişinin emeklilik hizmet ve emeklilik yaş tarihi değişir mi?

17/10/2020 16:36:00
Yazdır

Soru

Merhaba. Benim 1995 yılı Ağustos ayında ssk başlangıcın var. 2012 yılına kadar ödenmiş 4400 prim günüm varken, 2012 3 eylül de 657 li memur oldum ve halen devam etmekteyim. 4857 sayılı iş kanuna tabi iken sistem 55 yaşında emekli olacağımı gösteriyordu. Şimdi memur olunca lehime veya aleyhime bir değişiklik olur mu? 1 Haziran 1977 dogumluyum ne zaman emekli olabilirim. Saygılar

Cevap

2008 yılı Ekim ayından önce İşçi ve memur olarak hizmetleri bulunanların sosyal güvenlik kuralları farklıdır.

İşçi olarak hizmetleri bulunan ve halen işçi olarak görev yapmakta olanlar hakkında 506 sayılı Kanun Geçici Madde 81 hükmü uygulanır. Bu hüküm uygulandığında emeklilik yaş tespitinde kişi ne zaman ilk defa prim ödenmiş hizmete başlamışsa bu tarih kişinin sigortalılık süresinin başlangıcı olur ve bu sigortalılık süresi başlangıcı ile 23/05/2002 tarihine kadar olan sigortalılık süresine göre emeklilik yaş ve emeklilik hizmet süresi bulunur.

Örnek olarak izah ettiğimizde; Kişi 1 Eylül 1985 tarihinde prim ödeyerek işçi statüsünde işe başlamış olsun ve 19 Eylül 1985 tarihinde ayrılsın. Daha sonra 3 Ağustos 1989 tarihinde tekrar prim ödeyerek işçi statüsünde çalışsın ve 23 Mayıs 2001 tarihinde ayrılsın. Daha sonra 17 Mart 2003 tarihinde işçi statüsünde çalışmaya başlasın ve halen devam eden bir çalışan olsun. Bu kişinin işçi statüsünde emeklilik yaş şartları;

1 Eylül 1985 tarihi ile 23/05/2002 tarihleri arasındaki sigortalılık süresine bakılır, yani bu tarihler arasında çalışılmayan süreler de sigortalılık süresi içerisinde olur. Bu kişinin 23/05/2002 tarihine kadar olan sigortalılık süresi 16 yıl 8 ay 22 gündür, bu süreye göre de 506 sayılı Kanun Geçici Madde 81 hükmüne göre erkek çalışan 25 yıllık sigortalılık süresini ve 49 yaşını doldurması ve en az da 5300 gün primi ödenmiş hizmetinin bulunması;

Kadın çalışan olması halinde de 20 yıllık sigortalılık süresini ve 42 yaşını doldurması ve en az da 5075 gün primi ödenmiş hizmetinin bulunması;

Gerekmektedir.

Örnek olarak izah ettiğimiz kişi bugün için işçilikten ayrılıp memurluğa başlaması halinde ise emeklilik yaşının tespitinde 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmü uygulanacaktır.

Kısaca; Memur olarak hizmetleri bulunan ve halen memur olarak görev yapmakta olanlar hakkında ise 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmü uygulanır. Bu hüküm uygulandığında emeklilik yaş tespitinde işçilerden farklı olarak 23/05/2002 (14/06/2002) tarihine kadar olan prim ödenmiş hizmet toplamı esas alınır.

Bu durumda; kişinin 23/05/2002 tarihine kadar belirttiğimiz tarihler arasında diyelim 11 yıl 10 ay 8 gün primi yatırılmış hizmetleri bulunsun. Bu çalışma toplamına göre erkek çalışanın emeklilik yaş grubu 52 yaş grubu olur + 25 yıl primli çalışma hizmeti aranır. Bu çalışma toplamına göre kadın çalışanın emeklilik yaş grubu 47 yaş grubu olur + 20 yıl primli çalışma hizmeti aranır.

Açıklamalarımız bağlamında durumunuzu değerlendirmemiz:

1 Ağustos 1995 tarihinde sigortalılık başlangıcı saydığımızda işçi statüsünden emekli olabilmeniz için 1 Ağustos 1995 + 25 = 1 Ağustos 2020 tarihinde 25 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış oluyorsunuz, emekli yaşı olarak 55 yaşınızın dolması gerekiyor ve 5750 günde hizmetiniz olması gerekiyor. 1 Haziran 1977 + 55 = 1 Haziran 2032 tarihinde ancak size aylık bağlanabileceğini, değerlendirmekteyiz.

Memurluğa geçmeniz durumunda ise; 1 Ağustos 1995 ile 23 Haziran 2002 tarihleri arasında farz edelim kesintisiz 6 yıl 9 ay 22 gün primli çalışmalarınız olsun. Bu duruma göre memur olarak emeklilik yaş grubunuz yine 55 yaş grubu olur, ancak + 25 yıl primli hizmet süresi aranır.

Bu durumda verdiğiniz bilgilere göre sizin memurluğa geçmeniz durumunda emeklilik yaş grubunuz değişmez, ancak emeklilik için aranılan hizmet toplamı işçi iken 5750 gün aranırken, memur olduğunuzda bu hizmet toplamında 9000 gün aranacağını söyleyebiliriz.

Sonuç bağlamında; işçilikten memurluğa geçmek veya memurluktan işçiliğe geçmek kişilerin sigortalılık başlangıcına, çalışma hizmet sürelerine, 23/05/2002 tarihindeki toplam hizmet veya sigortalılık sürelerine göre değişebilmekte, bazı hallerde ise emeklilik için aranılan yaş aynı kalmakla birlikte emeklilik için aranılan hizmet süresi farklı olabilmektedir.

Halen memur olanların da kayıtları Kurumlarca tutulduğundan, durumunuzla ilgili net bilgiyi Kurumunuzdan öğrenmenizi de ayrıca tavsiye edebiliriz.

Bu soru 1,888 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Amaçtan uzaklaşıldığı için, MEB tarafından, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında yapılan değişiklikleri onaylıyor musunuz?