Hem 2 Yıllık Hem 4 Yıllık Bitirilmesi Halinde İntibak

03/10/2003 00:00:00
Yazdır

Soru

1995 Konya SML mezunuyum. DMS ile 2002'de Sağlık Memuru olarak atandım ve 12/3'den başladım. Aynı yıl İlahiyat Fakültesi'ni bitirdim. Seneye de Açıköğretim Laborant ve Veteriner Sağlık (2 yıllık) mezunu olacağım. Şimdi biri 2 yıllık olmak üzere sağlıkla ilgili bir bölümden, diğeri de 4 yıllık olmak üzere sağlıkla ilgili olmayan bir bölümden mezunum. Benim için uygun yol nedir?

Cevap

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 152'nci maddesinde; "Sağlık Hizmetleri Sınıfına ait kadrolarda görevli olup da, bu görevleri ile ilgili olmayan bir üst öğrenimi bitirenler için önceki öğrenim durumlarına ait tazminat oranları esas alınır." hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm çerçevesinde; Sağlık Hizmetleri Sınıfına ait kadrolarda görevli olmanız ve görevinizle ilgili bir üst öğrenimi bitirmiş olmanız halinde bitirmiş olduğunuz öğrenimin karşılık geldiği zam ve tazminatlardan faydalanmanız mümkündür.

Ayrıca, iki yıllık öğrenimle ilgili intibakınız yapılacaktır. Yine dört yıllık fakülte bitirmiş olmanız halinde de intibak işleminiz yapılacaktır. Yani iki yıllık okuldan sonra 4 yıllık fakülte bitirmeniz halinde de intibakınız yapılacaktır.

Sonuç olarak önce ilahiyat fakültesini bitirdiğiniz için intibak işleminizi yaptırın. Daha sonra da Açıköğretim Laborant ve Veteriner Sağlık diplomasını ibraz edersiniz. Sağlıkla ilgili diplomanızı vermeniz halinde intibakınız yapılmayacaktır. Ancak, zam ve tazminatlardan faydalanmanız söz konusu olacaktır.

Bu soru 17,048 defa okundu. 8 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam