Fakülte üzerine yeniden yeni bir fakülte bitirmenin derece ve kademeye etkisi olur mu?

27/01/2013 21:04:00
Yazdır

Soru

merhabalar.. ?. üyeyim.. Sorumu araştırdım ama bulamadım yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ben bu sene fen ve teknoloji öğretmeni olarak atandım. Aynı zamanda kamu yönetimi (açıköğretim) 4. sınıf öğrencisiyim. Kamu yönetimini bitirdiğimde maaş, kademe ya da kıdemde değişiklik olur mu? Nasıl olur? Yüksek lisans da yapmayı düşünüyorum ama önce kamu yönetimini bitirirsem inşallah?

Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap

Bilindiği üzere, 657 sayılı Kanunun 36 ncı maddesinde hizmet sınıfları sayılmış olup, anılan maddenin ortak hükümler başlıklı bölümünün ( A) sınıflar itibariyle öğrenim durumlarına göre giriş ve yükselebilecek derece ve kademeler tespit edilmiştir. Mezkur maddenin A bendinin12 fıkrasının d alt bendinde "Memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak (87 nci maddeye tabi kurumlarda çalışanlar dahil) üst öğrenimi bitirenler, aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak kaydıyla, bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilirler."denilmektedir.

Devlet memurunun intibak şartları

1-Devlet memuru olmak,

2-Memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak (87 madde Kapsamındaki kurumlarda çalışanlar) üst öğrenimi bitirilmesidir.

Öğrenim Kademeleri

1- İlköğretim (4+4 yıl)

2-Orta öğretim (4 Yıl)

Yüksek öğretim 2547 sayılı Kanunun 3 üncü maddesi

3- Ön lisans eğitimi(orta öğretime dayalı en az 4 yarı yıl)

4- lisans eğitimi (orta öğretime dayalı en az 8 yarı yıl)

5-Yüksek lisans(master)eğitimi

Söz konuş hüküm sebebiyle aynı seviyede iki farklı okul bitirilmesi halinde intibak yapılamaz. Bu sebeple kazanılmış hak aylık derece ve kademenizde değişiklik olmayacağı değerlendirilmektedir.

Bunun dışında, bu diplomanız size yalnızca, bu diploma ile atanılabilecek görevlere atanma hakkı verir.

Veya kurumsal mevzuatlarda görevde yükselme sınavlarında bazı unvanlara müracaat etme hakkı kazandırır.

Bu soru 87,202 defa okundu. 17 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam