İmam hatip lisesinde fazla okunan süreye yüksekokuldan sonra 1 kademe verilir mi?

16/04/2013 13:08:00
Yazdır

Soru

Merhaba Üstadım, öncelikle hayırlı günler diliyorum. Benim lise mezunu olarak memuriyete başladım, ardından ön lisans bitirdim. İntibakım yapıldı bununla ilgili bir sorum olacaktı. Yardımcı olursanız sevinirim.
1) 15.06.2001 İmam Hatip Lisesi mezunuyum.
2) 12.09.2011 tarihinde 12/3 derece kademe ile memuriyete başladım.
3) 09.09.2012 tarihinde ön lisans ilahiyat mezunu oldum.(2 yıllık)
4) 15.12.2012 tarihinde asaletim onanarak 11/2 derece kademeye indim. (15 ay askerliğimi de saydılar)
5) 2013 Ocak ayında; lise üzerine ön lisans bitirdiğimden dolayı, İntibakımın yapılması için bakanlığa yazım gitti ve benim yeni derece kademem 9/1 oldu.
Üstadım yukarıdaki bilgiler çerçevesinde Derece-Kademem ne olmalıdır. Lise üzerine yapılan ön lisans intibakım da yanlış hesaplama olduğunu düşünüyorum. Net olarak Derece-Kademem kaça iner. Size zahmet bi yardımcı olursanız çok memnun olacağım. Şimdiden Allah Razı olsun. Hayırlı Çalışmalar.
SAYGILARIMLA

Cevap

Emsal Nedir, İntibak Nasıl Yapılır?

Sorunuzdan memuriyete giriş öğreniminizin lise (orta öğretim) olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle emsaliniz liseyi bitirdikten sora eğitime ara vermemiş eğitime devam etmiş ve 3 yıllık eğitimi süresi içinde bitirmiş ve memuriyete girmiş kişi kabul edilerek emsalinizin kazanılmış hak aylık derece ve kademesi tespit edilmektedir. Bu tespitten sonra memuriyette başarılı geçen ve geçmiş sayılan tüm hizmetleriniz her yılı bir kademe her 3 yılı bir derece verilmek suretiyle değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme sonucunda kazanılmış hak aylık derece ve kademeniz emsalinizin ulaştığı derece ve kademeyi geçmesi halinde fazla olan kısım kabul edilmemektedir.
Belirlenen bu derece ve kademenize ayrıca,
- 458 sayılı Kanun Hükmünde Kararname veya 5289 sayılı kanun uyarınca aldığı bir derece ,
- 657 sayılı Kanunun 64 üncü maddesi hükmü uyarınca 6 yıllık sicil notu ortalaması nedeniyle faydalanmış olduğunuz kademelerin, ***28/02/2011 tarikinden sonra başarı belgesi***
- 657 sayılı Kanunun 72 ikinci maddesi hükmü uyarınca faydalanmış olduğu kademelerin,
- 657 sayılı Kanunun 36 ncı maddesinin A bendinin alt bentleri uyarınca elde edeceği derece ve kademenin,
ilave edilmesi suretiyle bulunacak derece ve kademe kazanılmış hak aylık derece ve kademe olarak tespit edilmektedir.
657 sayılı Kanunun 36 maddesinin (A) bendinin 6 fıkrasının (b) bendi yer alan "Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların, normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir."hüküm uyarınca orta öğretimde (Lise) öğreniminde fazla okunan her başarılı yıl için bir kademe verilmektedir.
2005 yılından itibaren liselerimizin hepsinde normal eğitim süresi 4 yıl olmuştur.
Emsali
Lise mezuniyet tarihi 30 Haziran 2001
Ön lisans mezuniyet tarihi 31Temmuz 2003

Memurun toplam hizmeti
Memuriyet hizmetiniz ( 12/09/2011 tarihinde başladığınız ve 12/03/2013 itibariyle) 1 yıl 6 ay ve 15 ay askerlik hzimeti ile birlikte toplam 2 yıl 9 olarak tespit edilmiştir

EMSAL UYGULAMASINI GÖSTEREN TABLO

Emsal Derece/Kademe Memur Derece kademesi Hizmet süresi
31 Temmuz 2003 10/2 10/2  
31 Temmuz 2006 9/2 9/1 2 yıl
31 Temmuz 2009 8/2    
31 Temmuz 2012 7/2    
    Toplam hizmet 2 Yıl 9 ay


Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar gereğince;
Emsaliniz ön lisansı 2003 yılında bitireceğinden memuriyete başlayacağı göz önüne alındığında bütün memuriyet hizmetiniz derece ve kademenizde değerlendirilmektedir. Yanan hizmetiniz bulunmamaktadır.
5289 sayılı kanun 8/2/2005 tarihli ve 25721 sayılı resmi gazetede yayımlanması sebebiyle bir derece uygulamasından faydalanamadığınız anlaşılmaktadır.
12/03/2013 tarihi itibariyle 9 ay kıdemli olacağınız.
Eğitim süresi 4 yıl olan bir liseyi bitirdiğinizi belgelemeniz halinde ise Kazanılmış hak aylık derece ve kademenize 1 kademe daha ilave edilmesi gerekmektedir.
657 sayılı Kanunun 36 maddesinin (A) bendinin 6 fıkrasının (b) bendi uyarınca lise öğrenimini dört yıl yapmanız halinde 1 kademe ilave dilmesi gerekmektedir. Söz konusu hüküm yüksekokuldan sonrada uygulanabilmektedir. Bu kademenin uygulanmadığı değerlendirilmektedir.

Ortaokul ve Lise'de Fazladan Görülen Eğitim Yılları ve Kademe İlerlemesi

Bu soru 16,658 defa okundu. 3 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam