Emsal uygulaması kalktı mı?

15/04/2015 00:01:00
Yazdır

Soru

İyi günler. Sorum şu: Görevde yükselme ve unvan değişim sınavıyla yeni unvana atanan sözleşmeli (399), daha sonra herhangi bir nedenden dolayı eski görevine dönebilme hakkı var mı?
Eğer varsa nasıl bir yol izlenebilmeli ve "görevde yükselme ve unvan değişim sınavıyla" atanan unvanda çalışma süresi bu konuda önemli mi?

Cevap


657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36 ncı maddesinde hizmet sınıfları sayılmış olup, anılan maddenin ortak hükümler başlıklı bölümünün ( A) sınıflar itibariyle öğrenim durumlarına göre giriş ve yükselebilecek derece ve kademeler tespit edilmiştir.

Mezkur maddenin A bendinin12 fıkrasının (d) alt bendinde "Memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak (87 nci maddeye tabi kurumlarda çalışanlar dahil) üst öğrenimi bitirenler, aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak kaydıyla, bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe, her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilirler."ifadesi bulunmaktadır.

İntibakta uygulanmakta olan emsal uygulamasının kalması yönünde yeni bir düzenleme yapılmamıştır.

Emsallerini geçememe uygulaması devam etmektedir.

Yanlış bilendirilmişsiniz.

Bu soru 7,324 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
ABD tehditleri artıyor. Döviz de yükselebilir. Sizce Türkiye, Rusya'dan S-400 almalı mı?