Önlisans Diploması Üzerine İntibak Yapılır mı?

16/01/2004 00:00:00
Yazdır

Soru

2000 yılında Anadolu üniversitesi İşletme fakültesinden aldığım 2 yıllık önlisans diplomasını kuruma ibraz ettim ve intibakım yapıldı. Daha sonra çıkarılan bir af ile aynı okulun aynı bölümünün 4 yıllık lisans eğitimini tamamladım. Ancak, şimdi bir üst öğrenimi tamamlamadığım gerekçesiyle intibak yapılmamaktadır.

Cevap

657 sayılı Kanunun 36/A-12/d bendinde; "Memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak (87 nci maddeye tabi kurumlarda çalışanlar dahil) üst öğrenimi bitirenler, aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak kaydıyle, bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilirler." hükmüne yer verilmiştir.

142 seri nolu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde Ön lisans belgesi veya ön lisans diploması üzerine intibak yapılanların durumu şu başlıklar altında açıklanmıştır.

  1. Danıştay 5 inci Dairesinin anılan Kararında belirtildiği üzere yükseköğretim kurumlarının ilk iki yıllık bölümünü başarı ile tamamlayanlardan 3 üncü sınıfa geçenlerin 105 Seri No'lu Genel Tebliğin 1 inci maddesi gereğince yükseköğretim kurumlarından almış oldukları belgeler ön lisans diploması olmadığından intibaklarının yapılmasına bu tebliğin yayımı tarihinden itibaren son verilecek ve ilgililer tarafından bir üst öğrenimi bitirdiklerine ilişkin "diploma"nın getirilmemesi halinde intibak işlemi yapılmayacaktır.
  2. Bu tebliğin yayımı tarihinden önce, yükseköğretim kurumlarından alınan belgeleri kurumlarına vermiş olup henüz intibak işlemi yapılmamış olanların intibaklarının yapılması, 18.3.1989 tarih ve 20112 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Lisans Öğrenimlerini Tamamlamayan veya Tamamlayamayanların Ön Lisans Diploması Almaları veya Meslek Yüksek Okullarına İntibakları Hakkında Yönetmelik" uyarınca alacakları ön lisans diplomalarını getirmeleri halinde mümkün olacaktır.
  3. Ön lisans diploması almaya hak kazandığını belgeleyerek intibak yaptıran ve daha sonra 4 yıllık lisans öğrenimini tamamlayıp diplomasını kurumuna ibraz ederek intibak talebinde bulunan ancak Anayasa Mahkemesi'nin anılan Kararı ile iptal edilen 36/A-12/d maddesinin ikinci paragrafında yer alan hüküm gereğince intibakları yapılamayanların, yeniden müracaatları halinde intibaklarının yapılması mümkün olacaktır.

Bu hükümler birlikte değerlendirildiği takdirde ön lisans mezunlarının lisans diploması almaları üzerine intibaklarının yapılması gerekir.

Bu soru 19,342 defa okundu. 9 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam