Memurun Öğrenim Görmeyeceğini Belirttiği Evrakın Geçerliliği

13/02/2004 00:00:00
Yazdır

Soru

Bir üniversitede teknisyen olarak çalışıyorum. 1999 yılında bir meslek yüksek okulunda okumaya başladığımda, rektörlük tüm idari personele "kurumun yazılı izni olmadan tam zamanlı bir eğitim kurumunda okunmayacağı" yönünde bir belge imzalattı. Ben 2002 yılında bu okulu bitirdim. İmzaladığım belgeye rağmen intibak yaptırmam mümkün müdür?

Cevap

657 sayılı Kanunun 36/A-12-d bendinde; "Memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak (87 nci maddeye tabi kurumlarda çalışanlar dahil) üst öğrenimi bitirenler, aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak kaydıyle, bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilirler." hükmü yer almaktadır. Bu hüküm gereğince üst öğrenimi bitirmiş olmanız nedeniyle intibak işleminizin yapılması gerekmektedir. Bu konuda idarenin taktir hakkı yoktur. Ayrıca, sizin imzalamış olduğunuz tutanak, intibak işlemi yapılmasına engel değildir.

Diğer taraftan, sorunuzda, buna benzer bir işlemi yapan bir arkadaşınızın kademe ilerlemesi durdurulması cezası aldığını, bu durumun, sizin için de geçerli olup olamayacağını öğrenmek istediğinizi belirtmektesiniz. Bu konuya ilişkin şunları söyleyebiliriz: 657 sayılı Kanunun Disiplin Cezalarının Çeşitleri ile Ceza Uygulanacak Fiil ve Halleri düzenleyen 125'inci maddesinde; Gerçeğe aykırı rapor ve belge düzenlemenin Kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektireceği; Kanunun Zamanaşımını düzenleyen 127'nci maddesinde ise, Uyarma, kınama, aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezaları için fiil ve hallerin işlendiğinin öğrenildiği tarihten itibaren bir ay içinde disiplin soruşturmasına başlanmaması halinde disiplin cezası verme yetkisi zamanaşımına uğrayacağı belirtilmiş ve "Disiplin cezasını gerektiren fiil ve hallerin işlendiği tarihten itibaren nihayet iki yıl içinde disiplin cezası verilmediği takdirde ceza verme yetkisi zamanaşımına uğrar." hükmüne yer verilmiştir.

Bu hüküm gereğince, okulu bitirdiğiniz tarihten itibaren iki yıllık süre geçmişse, işlediğiniz disiplin suçu nedeniyle zamanaşımından dolayı hakkınızda disiplin işlemi yapılamaz.

Bu soru 8,815 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam