2008 öncesi işçi ve esnaf olarak geçen sürelerin 5510 sayılı Kanuna tabi memura avantaj sağlar mı?

10/01/2018 17:45:00
Yazdır

Soru

2008 yılı Ekim ayından önce işçi veya esnaf olarak çalışmaları olan ancak 2008 yılı Ekim ayından sonra ilk defa memurluğa başlayanların bu süreleri memura avantaj sağlar mı yoksa dezavantaj sağlar mı?

Cevap

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 2008 yılı Ekim ayı itibariyle yürürlüktedir. Bu tarihten sonra göreve memur olarak başlayanlar hakkında 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kuralları değil, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kuralları uygulanır.

5510 sayılı Kanunda geçici maddeler de mevcuttur. 2008 yılı Ekim ayından önce memur olmayıp bu tarihten sonra memur olan ancak daha öncesinde işçi veya esnaf olarak hizmetleri olanlar için de bir geçici madde bulunmaktadır. Geçici Madde 2 hükmündeki kurallar bu durumları açıklamaktadır.

Bu kurallar bağlamında işçi ve esnaflık olarak geçen sürelerin memura avantajları:

- 2008 yılı Ekim ayından önceki işçilik ve esnaflık süreleri memurun emeklilik yaş grubunda 5510 sayılı Kanun yaş grubuna dahil etmeyecektir. Bu süreleri 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu yaş gruplarına dahil edecektir. Yani 8 Eylül 1999 tarihinden önceki işçilik ve esnaflık süreleri emeklilik yaş gruplarının tespit edilmesinde Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 hükmündeki kademeli yaş grubuna dahil edecektir. 23/05/2002 tarihine kadar olan işçilik ve esnaflık süresi fazla olanlar emeklilik yaş grubu açısından avantajlı olacaktır.

8 Eylül 1999 tarihinden sonra işçilik ve esnaflık süreleri varsa bu durumda da yine Emekli Sandığı Kanunu Madde 39 hükmüne dahil edecektir. Bu maddeye dahil olanlarda kadın ve erkek memur 25 hizmet yılına tabi olur, emeklilik yaş grubunda ise kadın 58 yaş grubuna, erkek de 60 yaş grubuna dahil olur.

Dezajantaj yönüyle bir durum bulunmayacağını söyleyebiliriz.

Bu soru 1,420 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Takım elbisede en çok hangi markayı beğeniyorsunuz?