1998 Aralık ayında vekil öğretmen olan, ne zaman emekli olur?

14/03/2018 11:53:00
Yazdır

Soru

Merhaba;

10/03/1969 doğumluyum. 1985 yılı Mart ayında SSK'lı olarak başladım. İlk memurluğuma, 8 ARALIK 1998 tarihinde MEB'na bağlı Kars/Sarıkamış-Bozat köyüne öğretmen olarak atanarak başladım ve 7 ay 21 gün çalışıp 20 Kasım 2000'de istifa ettim.21 Temmuz 1999 ile 21 Kasım 2000 yılları arasında askerliğimi yedeksubay öğretmen olarak yaptım. İkinci defa memurluğa, KPSS ile 14 Ocak 2003 yılında Adalet Bakanlığına öğretmen olarak atanarak başladım.Halen bu görevde devam ediyorum. Şu anda devam eden kamu hizmet süresi:15 yıl 1 ay Diğer kamu hizmet sürem: 7 ay 13 gün. Yedek subay öğretmenlik hizmeti: 1 yıl, 2 ay, 20 gün. SSK özel hizmet süresi: 7 yıl 21 gün. Genel toplamda 2541 gün ssk'lı hizmetim ve 5480 gün (23/02/2018 tarihi itibariyle) emekli sandığı hizmetim var.Adalet Bakanlığı bünyesinde bütün hizmetlerimi birleştirdim.Evliyim ve 2 kızım var. 1)Ne zaman ve kaç yaşında emekli olurum? 2)Emekli olduğumda tahminen ne kadar emekli maaşı ve ikramiye alırım? 3)Memuriyetten istifa etsem emekli olabilmek için ne kadar süre isteğe bağlı prim ödemem gerekiyor? Teşekkürler...

Cevap

Durumunuzu değerlendirmemiz:

Kısa net bilgiler;

8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışması olan memurlar hakkında emeklilik yaş ve emeklilik kademeli geçiş yaş olarak 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 hükmü esastır. 23/05/2002 tarihine kadar olan hizmet süresi memurların tabi olacakları emeklilik yaş gruplarını belirler.

Vekil öğretmenlik süreleri de memur hizmet süreleri olarak sayılır.

Yedek Subay öğretmen olarak görev yapılan süre hizmet olarak sayılır, ancak bu sürelere yıpranma payı verilmez.

10 yıl hizmetten fazla hizmet süreleri olanlardan istifa edenler isteğe bağlı olarak hizmet sürelerini tamamlayabilirler.

Emekli aylık ve emekli ikramiye tutarları işlemlerin gerçekleştiği tarihteki memur maaş katsayılarına, memurun derecesine, ünvanına, ek göstergesi gibi bazı unsurlara göre belirlenir. Sitemizde güncel emekli aylık ve emekli ikramiye tutarlarını gösteren robotumuz mevcuttur, ziyaretçilerimizin gireceği bilgiler doğrultusunda net olarak öğrenilmesi mümkündür.

Bu bağlamda durumunuzu değerlendirmemiz:

Verdiğiniz bilgilere göre Haziran 2002 tarihinden önceki hizmetlerinizi 9 yıl 4 ay 2 gün olarak hesaplamaktayız.

Bu durumunuza göre emeklilik yaş grubunuz 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 ( l ) bendine göre 54 yaş olacaktır. 54 yaşınızı doldurduğunuzda + 25 yıl hizmet süreniz de olduğunda emekli olabileceğinizi değerlendirmekteyiz.

15 Mart 2018 tarihine kadar olan sürenizin 24 yıl 6 ay olduğunu, 25 yılı tamamlamanız için 6 ay daha çalışmanız veya isteğe bağlı iştirakçilik sisteminden yararlanmanız gerektiğini söyleyebiliriz. (Bu konuda daha kesin bilgiyi çalıştığınız Kurumdan öğrenmenizi tavsiye etmekteyiz)

İsteğe bağlı iştirakçilik ile hizmeti tamamlayıp görevinden ayrılarak emeklilik yaşını bekleyenlerin bilmesi gereken konularla ilgili açıklamalarımız sitemizde mevcut olup ziyaret edilebilir.

Bu soru 3,320 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
2018/2 KPSS'de yer alan kadro sayısından memnun musunuz?