2008 öncesi hizmeti olan VHKİ ne zaman emekli olur?

30/05/2019 11:32:00
Yazdır

Soru

15/12/1969 doğumluyum. İlk sigorta başlangıç tarihim 01/06/1986

20/06/1988 - 15/11/1997 tarihleri arasında resmi kurumda geçici işçi olarak çalıştım. sigorta günüm 1717 gün

10/04/1997 - 04/08/1998 tarihleri arasında 407 gün özel sigorta, 05/08/1998 tarihinden itibaren 657 sayılı devlet memurları kanununa göre ... valiliğinde vhki olarak çalışmaktayım.resmi yerde geçen sigortalı günlerimi emekli sandığına sayılması için mürcaat ettim ve emekli sandığına fark üçretini yatırdım. ne zaman emekli olacağım hakkında bilgi alabilirmiyim.

Cevap

Durumunuzu değerlendirmemiz;

2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmeti olanlar bütün yönleriyle 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine tabi olurlar.

Emeklilik yaş grubunda, 8 Eylül 1999 öncesi görevde olanlar için kademelendirilmiş yaş grupları, sonra göreve başlamış olanlar için ise direkt olarak kadın 58, erkek 60 yaş grubuna dahil olurlar.

Kademeli yaş gruplarında esas alınan tarih 23/05/2002 tarihi olmaktadır.

Bu bağlamda değerlendirmemiz;

Belirttiğiniz durumunuza göre 23/05/2002 tarihine kadar olan memurluk hizmetiniz 3 yıl 10 ay;

Sigortalı çalışmalarınız 5 yıl 10 ay 24 gün olarak hesaplamaktayız.

Bu durumunuza göre, emeklilik yaş grubunuz 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmü ( k ) bendinde belirtilen 53 YAŞ grubu olur.

15/12/1969+ 53 = 15/12/2022 tarihi emeklilik yaş grubunuzdur + bu tarihte 25 yıl hizmetinizde tamam olacağından emekli olabileceğinizi söyleyebiliriz.

Bu soru 2,251 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
23 Haziran 2019 İstanbul BBB seçim sonuçlarını nasıl buldunuz?