10 yılını dolduran kişi hangi halde emeki olabilir?

22/06/2018 00:00:00
Yazdır

Soru

İyi günler iyi çalışmalar dilerim. Benim emeklilik hakkında sormak istediğim bir konu var. Ocak 1974 doğumluyum. Nisan 1999 yılında askerlik görevimi yedek subay (Nisan 1999- Ağustos 2000) olarak yaptım. Ondan önce hiç bir sigorta kaydım bulunmamaktadır. Ağustos 2000 tarihinde askerden geldim ve Eylül 2000 de SSK'lı olarak çalışmaya başladım, Aynı işyerinde 30 Mayıs 2011 yılına kadar çalıştım. Memuriyeti kazanmam sebebiyle 30 Mayıs 2011 de kendi isteğimle işyerinden istifa ettim ve 2 haziran 2011 tarihinde memuriyete sözleşmeli olarak başladım. Ağustos 2011 tarihinde kadrolu memurluğa KHK ile geçtim. (5434 sayılı kanuna bağlı olarak çalışıyorum).Ağustos 2011 tarihinden bu zamana kadrolu memur olarak çalışmaktayım, Bu bağlamda emeklilik hakkımla ilgili bir kaç soru sormak istiyorum. Yardım ederseniz sevinirim.

1- Ben emekli olabilmek için kaç gün prim şartı yerine getirmek zorundayım ve kaç yaşında emekli olabilirim ?

2- Özel sektörden kendi isteğimle istifa ettiğim için eski işyerimden hiç bir tazminat alamadım ve memurlukta çalışma sürem kısa olacağı için emekli ikramiyem düşük olacak ne yapmam gerekli ?

3- Memurlukta 10 tam çalışma yılımı doldurduktan sonra emeklilik haklarım saklı kalmak üzere istifa etmek ve yurtdışına yerleşmek istiyorum. Emekli olma yaşım geldiğinde Türkiye 'de başka bir sigorta kurumuna prim yatırmamak şartıyla memuriyetten emekli olabilmem mümkün müdür ?

4- Emekliliği hakettiğim yaş geldiğinde prim günüm eksik olsada emekli olabilir miyim? ( Örnek toplamda 9000 gün prim şartım olsa ama benim 7500 günüm olursa).

Yardımlarınız için teşekkür eder hayırlı çalışmalar dilerim.

Cevap

Durumunuzu fazla kanun hükümlerine boğmadan kısa ve net bilgilerle değerlendirmekteyiz.

Kısa bilgiler olarak;

-2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmetleri olanları kapsayan kanun 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunudur.

-2008 yılı Ekim ayından önce yedek subaylık hizmet süresi olanlar da 5434 sayılı Kanun kapsamına girerler.

5434 sayılı Kanun kurallarına göre emeklilik hak edimi şu şekilde olur.

-Kademeli yaş grubuna girilebilmesi için milat tarih olan 23/05/2002 tarihine kadar olan hizmet sürelerinin en az 3 yıl olması gerekir. Şayet 3 yıl hizmet yoksa erkek memurlar 25 hizmet yılı + 60 yaşını ikame ettiklerinde emekli olabilirler. Şayet 23/05/2002 tarihindeki hizmet toplamı 25 yıl hizmet toplamını doldurmaya 21 yıl 6 aydan fazla veya 22 tam yıl kalıyorsa erkek memur 60 yaş değil 58 yaşını ve 25 hizmet yılını doldurduğunda emekli olabilir. Kademeli yaş grupları 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmünde gösterilmiştir.

Kıdem tazminatı alma şartları:

Kıdem tazminatı alma şartlarında 1475 sayılı İş Kanunu Madde 14 hükümleri uygulanır. Madde 14 hükmüne göre de;

8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlamış olup da bu tarihten sonra istifa edenlerden en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve en az 10 yılda primi ödenmiş hizmeti olanlar kıdem tazminatı alabiliyorlar, yoksa alamıyorlar. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra başlamış olanların kıdem tazminatı alabilmeleri için istifa ettiklerinde en az 25 yıllık sigortalılık süresinin olması gerekir veya bu süre aranmadan 7000 gün primi yatmış hizmetlerinin olması gerekir.

Bu kısa açıklamalarımız bağlamında değerlendirmemiz:

Soru 1- Ben emekli olabilmek için kaç gün prim şartı yerine getirmek zorundayım ve kaç yaşında emekli olabilirim ?

Cevap 1- Şayet 1 yıl yedek subaylık, 3 ay yıpranma payınız ve 23/05/2002 tarihine kadar olan SSK.lı sürenizle 3 yılı geçiyorsanız emeklilik yaşınız 58 olur, Yoksa 60 yaş olur. Toplam hizmet sürenizin de en az 25 yıl olması gerekir.

Soru 2- Özel sektörden kendi isteğimle istifa ettiğim için eski işyerimden hiç bir tazminat alamadım ve memurlukta çalışma sürem kısa olacağı için emekli ikramiyem düşük olacak ne yapmam gerekli ?

Cevap 2- İşçi olarak çalıştığınız yerden istifa ettiğinizde kıdem tazminatı alma hakkını, yani yukarıda belirttiğimiz kıdem tazminatı alma koşullarını yerine getirmediğinizden alamayacağınızı değerlendirmekteyiz. Bu konuda yeni bir yasal uygulama değişikliği olması gerektiğini ayrıca belirtebiliriz.

Soru 3- Memurlukta 10 tam çalışma yılımı doldurduktan sonra emeklilik haklarım saklı kalmak üzere istifa etmek ve yurtdışına yerleşmek istiyorum. Emekli olma yaşım geldiğinde Türkiye 'de başka bir sigorta kurumuna prim yatırmamak şartıyla memuriyetten emekli olabilmem mümkün müdür ?

Soru 4- Emekliliği hakettiğim yaş geldiğinde prim günüm eksik olsada emekli olabilir miyim? ( Örnek toplamda 9000 gün prim şartım olsa ama benim 7500 günüm olursa).

Cevap 3 ve 4- Toplamda 10 yıl hizmet olduğunda istifa edip isteğe bağlı iştirakçilik sisteminden yararlanabileceğinizi değerlendirmekteyiz. Şayet isteğe bağlı iştirakçilikte 25 hizmet yılınızı tamamlayacağınız tarihe kadar hiç çalışmadan SGK. primlerini yatırabilir ve 60 yaşında veya 58 yaşında emekli olabilir veya 15 yıl hizmete kadar SGK. primlerini yatırabilir ve 61 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz. Yani 7500 gününüz olduğunda 61 yaşınızı doldurmanız gerekir. Bu konudaki değerlendirmemize ek olarak da şayet bu süreleri tamamladıktan sonra sigortalı veya bağ-kurlu çalışır ve bu süreleriniz de 3 yıl 6 aydan fazla olursa memuriyetten emekli olabilmenizin olmayacağını söyleyebiliriz.

Bu soru 78,221 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Bedelli askerlikte, 25 yaş ve 15 bin TL bedel, sizce nasıl?