1997'de işçi, 2008 Aralık'ta memur olan ne zaman emekli olur?

14/08/2018 18:13:00
Yazdır

Soru

01.11.1978 doğumluyum ilk işe giriş tarihim 01.07.1997 tarihinde belediyede işçi olarak başladım 26.08.1998 tarihinde askere gittim 550 gün askerliğimi yaptım 23.05.2002 tarihine kadar toplam belediyede dahil 744 gün sigortalı günüm var 15.12.2008 tarihine kadar 2344 sigortalı günüm var 16.12.2008 tarihinde memuriyete başladım ve halen memur olarak görevime devam etmekteyim ne zaman emekli olabilirim teşekkür ederim

Cevap

Durumunuzu değerlendirmemiz;

2008 yılı Ekim ayından sonra memurluğa girenler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa tabidirler.

2008 yılı Ekim ayından önce memurluk haricinde diğer sigortalılık hallerine tabi hizmet süreleri bulunanların emeklilik yaş hesaplarında 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Madde 89 veya kademelendirilmiş yaş gruplarını belirleyen Geçici Madde 205 hükümleri uygulanır.

15 Haziran 2002 tarihine kadar olan sürede sigortalı çalışma süresi 3 yıldan az olursa Emeklilik Yaş grubu erkek memurlar için 60, kadın memurlar için 58 olur.

Emekli aylıklarının hesaplanmasında 5510 sayılı Kanun hükümleri geçerli olur.

Askerlik süresi Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanılırsa hizmet kazanılır, borçlanılmazsa hizmet kazanılmaz intibak işleminde değerlendirilir. 15 Haziran 2002 tarihinden önce geçen askerlik süreleri borçlanılırsa emeklilik yaş grubunu daha önce tamamlamaya katkı sağlar.

Sigortalı çalışmaya başlama tarihi memurlarda geçerli olmaz. Emeklilik yaş hesaplamasında kullanılmaz.

Bu açıklamalarımız bağlamında değerlendirmemiz;

Askerlik süresi borçlanılsın veya borçlanılmasın emeklilik yaş grubunuz 60 yaş olur. 60 yaşınızı doldurduğunuz tarihte + 25 yıl hizmet süreniz de olduğunda emekli olabileceğinizi söyleyebiliriz.

Bu soru 2,122 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
2018/2 KPSS'de yer alan kadro sayısından memnun musunuz?