28 Ocak'ta emekli olacak memur için, ayın 15'inden sonraki 13 gün nasıl değerlendirilir?

07/03/2019 18:26:00
Yazdır

Soru

SORU: Benim 28 Ocak 2019 da emekli ayrılış tarihim, arada 13 gün memur olarak çalışmış gözüküyorum. Bu aradaki farkı bizim personel müdürlüğümü hesaplayacak yoksa emekli sandığımı ?

Cevap

CEVAP: Ayın 15 inden sonra emekli olan memurun emeklilik hizmet süresi nasıl hesaplanır.

Bu konularda sitemize sıklıkça sorular geldiğinden konuyu değerlendirmekteyiz.

Genelde bugün için emeklilik hakkını kazanacak olanlar 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kapsamına giren memurlar olmaktadır.

5434 e tabi memurların emeklilik hizmet sürelerinin hesaplanmasında çalışılmadan peşin olarak alınan tam aylığın bir sonraki ayın 14 üne kadar olan süre esas alınır.

Örnek olarak; 15 Ocak 2019 da görev aylığını tam olarak alan memurun hizmeti bir sonraki ayın 14 üne kadar olan süre olur, Yani 14 Şubat 2019 a kadar olan süre memura peşin ödenen aylığın karşılığı olan hizmet süresidir.

Her ayın 15 inde görev maaşını alan memurun SGK. primleri de aylık aldığı aya ait primler olur, bu primler bir sonraki ayın 14 üne kadar olan süredir.

Memurlar, ayın 15 inde aldıkları görev maaşından sonra ister ayın 16 sında ister 28 inde, ister 31 inde, ister bir sonraki ayın 14 üne kadar olan süre içinde emekliye ayrılmak istediklerinde SGK. bu memurların emeklilik aylık ve emeklilik ikramiyesinin başlangıç tarihi olarak bir sonraki ayın 15 inden başlatır.

Örnek olarak sizin durumunuzu incelediğimizde; 28 Ocak 2019 da emekliye ayrılmış olmanız nedeniyle size daha önce 15 Ocak 2019 da görev maaşınız ödenmiştir. Bu görev maaşınız Şubat 14 üne kadar olan süredir. SGK. siz 13 gün çalışmamış olmasanız da sizin hizmet sürenizi Şubat 14 e kadar olan süreyi hesaplar ve size 15 Şubat 2019 tarihinden başlayarak emekli aylığı bağlar ve emekli ikramiyesi öder.

Bu 13 günlük süre size kanunla verilmiş bir durumdur. Bunun için Kurumunuz herhangi bir işlem yapmaz, size ödenen görev aylığı borç çıkarılmaz, SGK. bu süreyi size hizmet olarak ekleme yapar.

Bu uygulamalar; 657 sayılı Kanun Madde 164, 5434 sayılı Kanun Madde 14,15,16,17, 31 hükümlerine göre yapılır.

Bu soru 1,709 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı yeni ara tatil uygulamasını nasıl buldunuz?