Hangi durumda, askerliğin ödenmesi, yaşı erkene çeker?

20/05/2019 17:44:00
Yazdır

Soru

Değerli memurlar.net editörleri ,benim sorum devlet memurunun emeklilik yaşı hesaplanırken hangi durumlarda askerliğin ödenmesi emeklilik yaşını geri çeker.

1-Doğum tarihim 23/08/1972

2- 1/12/1989 sigorta başlangıcım var.Toplam ödenmiş sigorta primim 910 gün .

3-26/11/1992 tarihinde askere gittim.19 ay askerliğim var.

4-09/02/2001 tarihinde devlet memurluğuna başladım.Halen devlet memurluğuna devam ediyorum.

Bu bilgiler ışığında emeklilik yaşımı 57 olarak öğrendim.askerliği ödersem emeklilik yaşım geri çekilir mi?

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.İyi çalışmalar dilerim.

Cevap

Memurların yapmış oldukları/yapmak istedikleri her askerlik borçlanmaları emeklilik yaşını daha öne almaz?

Durumunuzla ilgili ziyaretçilerimizden sıklıkla sorular almaktayız. Konuyu kısa net ifadelerle değerlendirmekteyiz.

Genelde bugün için askerlik borçlanması yapma düşüncesinde olan memurlar 2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmetlerine başlamış olanlar, yani emeklilik mevzuatında 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uygulanacak olan memurlar borçlanma yapmak düşüncesinde olabilmektedirler.

Askerlik borçlanmasının emeklilik yaşını daha öne alabilmesi için;

1) 8 Eylül 1999 tarihinden önce mutlaka memurun, ister memurluk, ister esnaflık, ister işçilikte geçen en az 1 gün ve/veya daha fazla bir çalışma süresinin olması şarttır.

2) Askerlik süresinin 23 Mayıs 2002 tarihinden önce geçmiş olması gerekir.

3) Askerlik süresi ile birlikte memurun 23 Mayıs 2002 tarihine kadar olan hizmet süresinin mutlaka en az 3 tam yıl veya daha fazla olması gerekir (5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmü gereği).

Konu Örneklerle daha iyi anlaşılacaktır.

1) 8 Eylül 1999 tarihinden önce hiçbir şekilde çalışma süresi bulunmayan ve 14 Kasım 2000 tarihinde memurluğa başlamış bir kişinin 1995-1997 yılları arasında sadece askerlik süresi olursa, bu kişi askerlik süresini borçlansa dahi emeklilik yaşı 60 yaş olur. Yani askerlik süresini borçlanması sadece hizmet süresini artırır, emeklilik yaş grubunda değişiklik ortaya çıkarmaz.

2) Birinci örneğimizdeki kişinin 15 Aralık 1995 yılında sadece 10 günlük sigortalı çalışması olsun, 14 Kasım 2000 tarihinde memurluğa başlasın ve 1995-1997 yılları arasında 20 ay askerlik süresi olsun. Askerlik süresini borçlandığında bu defa 23/05/2002 tarihindeki hizmet süresi 3 yıl ve daha fazla olacağından direkt olarak kademeli yaş grubuna dahil olur ve emeklilik yaş grubu 57 olur.

3) Yine aynı kişinin memurluğa başlama tarihi 2000 yılı yerine 14 Kasım 2001 olsun. Bu durumda askerlik borçlanmasının bir faydası olmaz. Zira 23/05/2002 tarihine kadar olan hizmet süresi borçlanma ile birlikte 3 tam yıl ve daha fazla olamayacağından borçlanmanın sadece hizmet süresini artırmaya katkı verir, emeklilik yaş grubu değişmez 60 yaş grubuna dahil olur.

Sizin durumunuzu değerlendirmemiz de;

1- Sigortalı çalışmalarınız sizi 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmündeki kademelendirilmiş yaş gruplarına dahil etmektedir.

2- 19 aylık belirttiğiniz askerlik sürenizi borçlanmamış durumunda emeklilik yaş grubunuz 57 yaşınızı dolduracağınız tarih olur.

3- 19 aylık belirttiğiniz askerlik sürenizi borçlanmanız durumunda da emeklilik yaş grubunuz 57 yaşınızı dolduracağınız tarih olur, bir değişiklik olmaz.

4- Sonuç bağlamında, askerlik sürenizi borçlanmanız sizin emeklilik hizmet sürenizi artırır, emekli olduğunuzda bu süre emekli aylık ve emekli ikramiye hesabında uygulanır. Borçlanma yapmasanız bile görevde iken bu süre sizin derece ve kademenizde değerlendirilir.

Bu soru 4,058 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON EKLENEN SORULAR
18.01.20202004 sigorta girişli, 2011 yılında memur olan % 45 engelli memur nasıl emekli olabilir?
17.01.2020İatifa eden memur hangi halde özelden emekli olabilir?
16.01.2020Devlet memurunun yeşil pasaport hakkından kardeşleri de yararlanabilir mi?
15.01.20202001 sigorta girişli, 2013 yılında % 50 engeli ile memur olan, nasıl emekli olabilir?
15.01.2020Kurumlar arası geçici görevlendirilen sağlıkçı, döner sermayeden yararlanabilir mi?
14.01.2020KİT sözleşmeli personeli, 657'ye tabi bir kuruma geçici görevlendirilebilir mi?
09.01.2020Eski 4/C/li yeni 4/B'li personel, hangi halde iş sonu tazminatı alabilir?
08.01.2020Kamu İç Denetçiliği sınavına başvuruda YÖKDİL kabul edilebilir mi?
07.01.2020KİT'lerde sözleşmeli personel olanlar, daha sonra hangi kadrolara atanamaz?
30.12.20192011 öncesi 4/B'li hizmeti olanlar, 5434'e göre mi emekli olur?
27.12.20192006 yılında 6 ay askerlik yapan, 2010'da polis olan hangi emeklilik kanununa tabi olur?
23.12.2019Yaşlı bakım teknikerlerinin görev tanımı ve nöbet durumu
22.12.2019İtfaiye eriyim şube müdürlüğüne vekalette neden ücret alamıyorum?
19.12.2019Özel sektördeki sürelerin memuriyette sayılması ve emeklilik
18.12.2019Yurt dışı borçlanmada dikkat edilmesi gerekenler
14.12.2019Eşinin yurtdışı görevinin bitmesine 3 ay kalan sözleşmeli izne ayrılabilir mi?
09.12.2019Anlaşmalı boşanıp aylık almak isteyenlerin karşılaşacağı riskler
09.12.2019İşçilik ve memurluk hizmeti olan, işçi statüsünde nasıl emekli olabilir?
09.12.20192008 öncesi memuriyet girişi olan infaz koruma memuru için emeklilik yaşı hesaplaması
05.12.2019Dişte Uzmanlık Eğitimini bırakan hekim tekrardan 657 (4A) kadrosuna geçer mi?
01.12.2019Kimyager TH veya SH olabilirken biyolog neden sadece SH olabiliyor?
30.11.2019Eşi yurtdışında çalışan 4/B'lin, ücretsiz izin kullanabilmesi için bir süre şartı var mıdır?
27.11.2019Engelli emekliliğinde son 7 yıl kuralı uygulanır mı?
24.11.2019Sözleşmeli personelin 4B fazla çalışma izni
23.11.2019Bölge ek tazminatı üst öğrenime mi kadroya göre mi verilir?
18.11.2019Rapor sonunda işe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
17.11.2019Memur doğrudan bakana, bakan yardımcılarına eposta gönderebilir mi?
15.11.20191993'te memur olduğunda 310 gün sigorta primi olan, ne zaman emekli olur?
15.11.201990 günlük pirimini doldurmayan 4/B'li personele, doğum öncesi ve sonrası izinde, ücret ödenir mi?
12.11.2019Memurluk sürem sözleşmeliye geçince fayda sağlar mı?
11.11.20192008 öncesi hizmeti olan VHKİ ne zaman emekli olur?
10.11.2019Memurlar futbol kulüplerinde gönüllü çalışabilir mi?
05.11.2019Doktora öğrenimi gerekçesiyle başka şehre nakil isteyebilir miyim?
03.11.2019KİT sözleşmeli mühendis şube müdürü olursa ek göstergesi nasıl olur?
27.10.2019TRT'den nakledildim fazla çalışma ücretim kesildi
26.10.2019Sözleşmenin yenilenmemesi gibi bir durum olur mu?
25.10.2019Sözleşmeliyim teknik öğrenim bitirip unvan değiştirebilir miyim?
24.10.20193. istifayı sözleşmeliyken yaparsam memurluğa engel olur mu?
22.10.2019Sözleşmeli astsubaylık görevinden ayrılan memur olabilir mi?
20.10.2019Örgün üniversite okuyorum mesaiye verildim sözleşmeli olarak haklarım nedir?
19.10.2019Belediye sözleşmelileri kurumlar arasında geçici görevlendirilebilir mi?
17.10.2019İmam-hatipken din hizmetleri uzmanı kadrosuna geçtim ek göstergem neden düştü?
15.10.2019Dul aylığını, 3 aylık olarak peşin alan kişi, vefat ederse kalan aylıklar geri ödenir mi?
10.10.2019Tüp bebek tedavisi tayin için sağlık özründen sayılır mı?
09.10.2019Kamu işçileri görevden uzaklaştırılabilir mi?
03.10.2019Memurların 18 yaşın altında geçen sigortalı sürelerine emekli ikramiyesi verilir mi?
02.10.2019Emniyetten ayrılıp sigortalı bir işte çalışanın sosyal güvenliğe dair soruları
01.10.2019Nakle tabi TRT personelinin özel hizmet tazminat oraı düşer mi?
28.09.2019Sözleşmeli personel doğumdan sonra 4 ay yarı zamanlı çalışabilir mi?
28.09.2019Programcı kadrosu Bilgisayar işletmeni kadrosuna göre üst kadro sayılır mı ?
27.09.2019Uzman jandarmayken istifa ettim, 3000 ek göstergeden faydalanabilir miyim?
26.09.2019Denetmen kadrosundayım rotasyon olmamak için diğer kadrolara nasıl geçerim?
24.09.2019KKTC'de geçici görevli olan memur, yıllık izin alırsa, yevmiyesi kesilir mi?
22.09.2019Veznedarlık kadrosuna vekalet ediyorum, vekalet ücreti ödenmiyor
21.09.2019Farklı alanda doktora yapsam sınavsız mühendis atanabilir miyim?
19.09.2019Kurumlar arası geçici görevlendirmelerde onay makamı hangisidir?
18.09.2019Şef kadrosundayım memur işlerine görevlendirilmem doğru mu?
17.09.2019A grubu kadrodaki uzman, mühendis kadrosuna atanabilir mi?
14.09.2019Sözleşmelilerin disiplin yönetmeliği var mı, 657 uygulanır mı?
12.09.2019Başka kurumda görevliyim ücretli öğretmenlik yapmama hangi kurum izin verir?
11.09.2019Memurlar ücretli öğretmenlik yapabilir mi?
08.09.2019Başka kurumda kimyager kadrosuna görevlendirilebilir miyim?
05.09.2019Yurtdışı aylıksız izni 108/E izninin verilmesinde sayılır mı?
04.09.2019Üniversitede öğrenciyim memur atanırsam ders saatlerinde izin alabilir miyim, tayin olabilir miyim?
01.09.2019Sözleşmeli sağlık personeli yüksek lisans yaparsa özlük hakları yükselir mi?
31.08.2019Haftalık çalışma süresi düşürülebilir mi?
28.08.20191. derece uzman yardımcısı uzman olduğunda 1 derece alır mı?
26.08.2019Sözleşmeli öğretmenim KİT sözleşmeliye geçişte bekleme süresi olur mu?
25.08.2019Bedelliler de "muvazzaf" askerlik yapmış sayılır mı?
21.08.20191999'da memur olan engelliden, emekli olurken yeniden belge istenir mi?
20.08.2019Taksi hissem için diğer ortakla sözleşme yapsam memur olabilir miyim?
19.08.2019Doğum yapan memura gece nöbeti verme yasağı ne zaman başlar?
18.08.2019İstifa eden kamu işçisi görevine dönebilir mi?
16.08.2019Kamudaki işçiler geçici görevlendirilebilir mi?
15.08.2019Emekli olan engelli memur, özel sektörde çalışırsa, emekli maaşı kesilir mi?
11.08.2019Terhis tarihimde mazeret izni alabilir miyim?
10.08.2019Şehir dışı göreve giden müdür, elektronik imza da atabiliyorsa, vekalet bırakmak zorunda mıdır?
05.08.2019Hemşireler, fiili hizmet zammından nasıl yararlanır?
04.08.2019Uzman erbaşlıktan ayrılıp kamuya geçenler, emeklilik ikramiyelerini hangi hizmetler üzerinden alırlar?
02.08.2019Yüzde 47 sağlık raporuyla nasıl emekli olurum?
01.08.2019Kurumlar eşi tayin olan memura izin vermek zorunda mı?
28.07.2019Üniversitede çalışan sözleşmelinin becayiş hakkı var mı?
27.07.2019Sayı aşıldığı gerekçesiyle banka promosyonum ödenmiyor
24.07.2019Öğretmen, Diyanet'teki eğitim uzmanı kadrosuna atanabilir mi?
23.07.2019Kurumlar arası görevlendirme mevzuatı kurum içi görevlendirmelerde de uygulanabilir mi?
22.07.2019Görevden "haklar saklı kalmak kaydıyla" feragat etmek ne anlama gelir?
21.07.2019İsçiyken aynı kurumda memurluğa geçtim kullanmadığım izinler ne olur?
19.07.20192008 Nisan'da 6 günlük çalışma varsa, engelli memur hangi kanuna tabi olur?
18.07.2019Teknisyen, iki bölüm bitirirse maaş unsurları nasıl değişir?
17.07.2019Öğretmenken şube müdürü oldum başka kuruma geçersem ek göstergem değişir mi?
16.07.2019Sözleşmeli mühendisim, ilaveten şoförlük görevi verilmesi doğru mu?
15.07.2019Sözleşmeliyim hafta sonu tatili yıllık iznimden düşülür mü?
10.07.2019İstifa eden memur, yeşil pasaport alabilir mi?
10.07.2019Sahil güvenlikte çalışan dalgıç uzman erbaş için emeklilik yaş hesaplaması
09.07.2019Belediyede sözleşmeliyim doğum sonrası ücretsiz izin hakkım var mı?
08.07.2019Yaz kurslarında ücretli öğretmenlik yapacak yetim kızın maaşı kesilir mi?
08.07.2019Aynı bakanlıktaki diğer uzman yardımcılığına sınavsız geçebilir miyim?
07.07.2019Başka kurumda geçici görevli personele sosyal denge tazminatı ödenir mi?
06.07.2019Sözleşmeliyim askerlik sürem 3+1 süreden sayılır mı?
05.07.2019İl özel idarelerinde genel sekreter yardımcısı atamada aranacak hizmet süresi kaçtır?
ANKET
CHP'li belediyelerin, Cemevlerine ibadethane statüsü veren uygulamalarını;