Nakle tabi TRT personelinin özel hizmet tazminat oraı düşer mi?

01/10/2019 17:30:00
Yazdır

Soru

Öncelikle iyi günler. Ben yeni kurum değiştirmiş bir memurum. Daha önceki kurumumda 2954 sayılı kanuna tabi şekilde Kadro Karşılığı Sözleşmeli Personel şeklinde Mühendis kadrosunda 5510 kanununa bağlı olarak çalışıyordum. 703 nolu KHK kapsamında yeni bir kuruma geçiş yaptım. Yeni kurumum 657 sayılı kanuna tabi bende 657 sayılı kanuna tabi olarak geçiş yaptım. Eski kurumumdada Mühendis kadrosundaydım yeni kurumumda da Mühendis kadrosundayım. Eski kurumumda Öht oranım 200 dü ve özel hizmet tazminatım bunun üzerinden ödeniyordu bordromda. Yeni kurumumda Öht oranımı 160 yapıp özel hizmet tazminatımı ödüyorlar 40 kısmınıda ek ödeme diye yazıp o şekilde ödüyorlar. Bildiğim kadarıyla ek ödeme yazınca sgk primi düşük ödeniyor bu durumda benim emekli maaşım düşük mü olacak o zamanda hak kaybına uğramış olmayacakmıyım?

Cevap

2954 sayılı Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunun Geçici 15. Maddesinde;

"Bu maddenin yürürlüğe girdikten sonra bir yıl içinde Yönetim Kurulu tarafından belirlenen istihdam fazlası personel Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.

Devlet Personel Başkanlığı, Kurum tarafından yapılan bu bildirimden sonra, 45 günlük süre içinde, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ihtiyaç fazlası olarak bildirilen personelin atama tekliflerini yapar. Atama teklifi yapılan Kurum ve kuruluşça ilgili personelin atamaları 15 gün içinde sonuçlandırılır.

Kurumda nakle tabi ihtiyaç fazlası personel, hangi ilde görev yapıyor ise aynı ile ataması gerçekleştirilir. Bu ilde söz konusu personelin atanacağı kadro bulunmaması halinde talep ettikleri 3 ili sırayla belirleyerek, tercih formlarını Türkiye Radyo Televizyonu Kurumu Genel Müdürlüğü'ne verir. Kurum aracılığıyla Devlet Personel Başkanlığına gönderilen bu tercihler, söz konusu atama teklifinde dikkate alınır. Bu nitelikte tercih bildirmeyen personelin işlemleri Devlet Personel Başkanlığınca yürütülür.

Kurumun nakle tabi personeli, Devlet Personel Başkanlığınca 657 sayılı Kanuna tabi bir göreve atanmaları halinde, kurumda almış oldukları aylık, ek gösterge varsa ikramiye, her türlü zam ve tazminat haklarının hepsini almaya devam ederler.

Kurum personelinin Devlet Personel Başkanlığınca yapılacak nakillerinde burada hüküm bulunmayan hallerde 4046 sayılı Kanun ile 217 Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili mevzuat hükümleri uygulanır." hükmü yer almaktadır.

Bu maddeye göre; TRT Genel Müdürlüğünde ki maaşınızın aynen devam etmesi için SGK keseneklerinin de aynı olması gerekmektedir. Bu nedenle, göreve başladığınız kurumda hesaplanan maaşınız da yer alan SGK kesintisinde ki prim tutarları ile TRT Genel Müdürlüğünden aldığınız en son maaş bordrosu SGK priminizin tutarı eşit olup olmadığını kontrol ederek sağlama yapabilirsiniz. Eğer bir farklılık var ise görev yaptığınız Kurumda maaş işlemlerini yürüten mutemetliğe başvurmanızı tavsiye ederiz.

Bu soru 4,346 defa okundu. 3 Yorum yapıldı
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam