İşçilik ve memurluk hizmeti olan, işçi statüsünde nasıl emekli olabilir?

09/12/2019 18:20:00
Yazdır

Soru

30.08.1962 doğumluyum.14.02.1985 yılında kamuda işçi teknisyen olarak başladım.30.01.1999 tarihinde aynı kurumda memur kadrosuna geçtim ve halen memur olarak çalışıyorum. Bahsettiğiniz 23.05.2002 tarihi emeklilik hakkımın işçilikten olmasını sağlar mı?

Konunun benim için hayati önemi var,cevaplarsanız sevinirim.

Cevap

İşçilik ve memurluk hizmeti olan ve halen memurluk hizmetinde bulunan kişi, işçi statüsünde nasıl emekli olabilir:

İşçi olarak çalışanlarla memur olarak çalışanların emeklilik yaş ve hizmet koşulları farklı olmaktadır.

Memurlarda kademelendirilmiş yaş gruplarına girilebilmesi için 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmü uygulanır ve hizmet olarak da kadın ise 20, erkek ise 25 hizmet yılları olmak kaydıyla memurluk statüsünden emekli olabilirler. Kademelendirilmiş yaş gruplarının tespitinde de 23/05/2002 tarihindeki toplam hizmet süresinin fazla olması yaş grubunu daha önce tamamlanmasını büyük ölçüde etkiler.

İşçilerde ise durum böyle değildir. İşçilerde kademelendirilmiş yaş ve hizmet tespitinde 506 sayılı Kanun Geçici Madde 81 hükmü uygulanır ve kadın ve erkek için belirli sigortalılık süresi ve belirli primli çalışma şartı ve yaş grubu belirlenir. 23/05/2002 tarihine kadar olan sigortalılık süresi bu şartları ortaya çıkarır.

Özetle; Emeklilik hizmet ve emeklilik yaş gruplarının tespitinde;

- Memur için 23/05/2002 tarihindeki toplam hizmet,

- İşçi için 23/05/2002 tarihindeki sigortalılık süresi(hizmet olmayıp çalışılmayan süreler de olsa bu tarihe kadar olan sigortalılık süresi önemli olmaktadır),

Uygulanır.

Sizin durumunuzla birlikte değerlendirdiğimizde;

- Memur olarak yaş grubu; 13 yıl 11 ay 16 gün sigortalı çalışmanız olduğu varsayımından hareketle ve 23/05/2002 tarihine kadar olan memurluk hizmetinizle birlikte bu tarih itibariyle 17 yıl 3 ay 16 gün hizmetiniz olur ve emeklilik yaş grubunuzda 48 yaş olur. Şayet sigortalı süreleriniz bu şekilde ise hem hizmet hem de yaş olarak memurluk statüsünden emekli olma şartlarını yerine getirmiş olduğunuzu değerlendirmekteyiz.

- İşçi olarak yaş grubu; 14/02/1985 tarihinde prim yatırılmış olması halinde sigortalılık sürenizin başlangıcı sayılır. Bu tarihten 23/05/2002 tarihine kadar olan sigortalılık süreniz 17 yıl 3 ay 9 gün olur ve bu durumunuza göre de 25 yıllık sigortalılık sürenizin + yine 48 yaşınızın ve prim yatırılmış 5225 gün hizmetiniz olması halinde de işçi statüsünde emekli olma şartlarını yerine getirmiş olduğunuzu değerlendirmekteyiz.

Bu bağlamda her iki durumda da emeklilik şartlarını yerine getirmiş olduğunuzu değerlendirmekteyiz (Sigortalı çalışmalarınızı 13 yıl 11 ay 16 gün olduğunu kabul ettiğimizde)

Ayrıca durumunuzla ilgili önemli nokta şu olacaktır; Şayet memurluktan değil işçi statüsünde emekli olma durumunuzda hizmet bütünleşmesini sağlayan 2829 sayılı Kanun hükümleri uygulanacaktır. Yani son 7 yıllık hizmet ağırlığının işçi statüsünde olması gerekir. Buradaki hizmet ağırlığı 7 yıllık süre olmayıp toplam prim yatırılmış olan 7 yıllık süre olmaktadır. Bunun için son 1260 gün ve daha fazla hizmetin olması gereklidir.

Bu bağlamda sonuç değerlendirmemiz, şayet işçi statüsünde emekli olma düşüncenizi gerçekleştirebilmeniz için memurluktan ayrıldıktan sonra en az 1260 gün veya daha fazla işçi statüsünde çalışmanız ve primlerinizin Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilmesi gerekeceğini, değerlendirmekteyiz.

Yani 23/05/2002 tarihine kadar olan işçilik hizmetinin fazlalığı sizin işçi statüsünde emekli olmanızı sağlamaz, 2829 sayılı Kanun gereği memurluktan ayrıldıktan sonra en az 3 yıl 6 ay işçi statüsünde çalışmanız işçi statüsünde emekli olmanızı sağlayacaktır.

Bu soru 3,344 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.