Eşinin yurtdışı görevinin bitmesine 3 ay kalan sözleşmeli izne ayrılabilir mi?

14/12/2019 16:38:00
Yazdır

Soru

Merhaba,

Eşi yurtdışında çalışan 4 B sözleşmeli personelin eşinin 2 yıllık görevlendirmesinin 3 ayı kalmış olmasına rağmen yine de ücretsiz izin talep edebilir mi? Kalan sürenin bir önemi var mı?

Cevap

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar:

"Ek Madde 1- Yeniden Hizmete Alınma

(Değişik:RG-13/11/2019-30947-C.K-1807/1 md.) Doğum, evlat edinme, memur veya diğer personel kanunlarına tabi olan eşinin yurt dışında sürekli göreve atanması veya en az altı ay süreyle yurt dışında geçici olarak görevlendirilmesi ve askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilen sözleşmeli personelin pozisyonu saklı tutulur ve istekleri halinde bu personel ayrıldığı kurumunda yeniden hizmete alınır."

Maddeye göre önemli olan eşin yurtdışında geçici görevlendirildiği toplam süre. Burada en az 6 ay süre aranıyor.

Sonuçta eşiniz 2 yıllığına görevlendirildiğinden kalan 3 ay için de olsa bu maddeden faydalanabileceğinizi düşünüyoruz.

Bu soru 4,060 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Herkes üniversite okumak zorunda değil. Meslek liselerine olumsuz yaklaşmamalıyız' dedi. Katılıyor musunuz?