Ortaokul ve Lise'de Fazladan Görülen Eğitim Yılları ve Kademe İlerlemesi

07/04/2005 00:00:00
Yazdır

Soru

Öncelikle ziyaretçilerimize bir hususu belirtmek istiyoruz. Bu konuda daha önce yayımlamış olduğumuz "Ortaokul ve Lise'de Fazladan Okunan Başarılı Yıllar ve Bir Kademe Uygulaması" başlıklı dosya mutlaka okunmalıdır. Zira bu dosyada tüm detaylar açıklanmıştır.

Aşağıda ise daha önceki dosyaya ek olarak sitemize ulaşan maillerden bazı örnekler ve bunlara verilen cevaplar bulunmaktadır.

1- Süper lise mezunuyum. Liseyi bir yıl hazırlıkla birlikte 4 yıl okudum. Daha sonra bitirdiğim bilgisayar programcılığı ön lisans programı diplomamla memur oldum. Ben bir kademe alabileceğimden yanayım ama lise mezunu olarak değil de ön lisans mezunu olarak atandığım için bana bir kademe verilmeyeceğini söylediler. Acaba ben 36 maddeye göre bir kademe alabilir miyim. Teşekkür ederim

2- 1999 yılında İ.H.Lisesini bitirdim. Biz Liseye başlarken eğitim-öğretim süremiz 4 yıldı. Fakat biz lise üçteyken dönemin hükümeti tarafından alınan bir kararla 3. sınıfta mezun edildik. Böylece biz dört yıllık eğitim-öğretimim üç yılda tamamladık. Diplomamda eğitim-öğretim süresi üç yıl yazıyor.Fakat aynı dönemde farklı İ.H.Liseleri de mezun olan bazı arkadaşların diplomalarında ise eğitim öğretim süresi 4 yıl yazmakta. Bundan dolayı dört yıllık eğitim öğretimi üç yılda tamamladığımdan ek bir KADEME almam gerekmiyor mu? Bunu nasıl düzeltebilirim?

3- Anadolu Lisesi'nin ortaokul kısmında hazırlık okuyanlar 1 kademe alabiliyorlar mı?

4- Merhaba ben liseyi 4 yıl okudum.Ayrıca daha sonra LİMME projesi kapsamında kız meslek lisesi diploması aldım.Mesleki eğitim fak.Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği bölümünü bitirdim.Diplomamız teknik öğretmen diploması olarak verildi. Şu an anasınıfı öğretmenliği yapıyorum.Derece ilerlemesinden nasıl yararlanabilirim?

5- Subay astsubaylarda 657 tabi olan kamu personeli gibi fazladan bir sene okuduklarında derecede alabiliyor mu?

6- Öğretmen lisesi mezunuyum. Memuriyete başlarken kaçıncı derece kaçıncı kademede başlamam

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36 ncı maddesinin (A) bendinin 6 fıkrasının (b) alt bendinde "b) Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların, normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir." hükmü yer almaktadır.

Danıştay Birinci Dairesi, 19.03.1984 tarih ve Esas No:1984/41 Karar No:1984/59 sayılı Kararında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun değişik 36 maddesinin (A/6-b) bendi hükmünün, ortaokul ve dengi lise ve dengi okullar üzerine yüksek öğrenim yapmış olanlar hakkında da uygulanması gerektiği karara bağlanmış bulunmaktadır.

06.03.1985 tarih ve 94 seri no'lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde ortaokul ve dengi lise ve dengi okulların hazırlık sınıflarında geçen öğrenim süreleri hakkında da 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun değişik 36 maddesinin (A/6-b) bendi hükmünün uygulanacağı belirtilmiştir.

Yukarıda yer verilen mevzuat çerçevesinde;
1-) Süper liseyi bir yıl hazırlıkla birlikte 4 yıl okuyup daha sonra da bilgisayar programcılığı ön lisans programı tamamlayarak ön lisans diploması ile memur olan personele 657 sayılı Kanunun 36 maddesinin ortak hükümler bölümünün A Bendinin 6/b alt bendi uyarınca normal öğrenim süresinden fazla olan her yıl için 1 kademe verilmelidir.
2-) İmam hatip lisesi diplomasında eğitim süresi 4 yıl yazılı olanlar, 657 sayılı Kanunun 36 maddesinin ortak hükümler bölümünün A Bendinin 6/b alt bendi uyarınca normal öğrenim süresinden fazla olan her yıl için 1 kademeden faydalanacak, eğitim süresi 3 yıl yazılı olanların ise bu haktan faydalanamayacaktır.
3-) Anadolu Lisesi'nin ortaokul kısmında hazırlık okuyanlara da (İlköğretim 8 yıla çıkartılmadan önce olmalı) 657 sayılı Kanunun 36 maddesinin ortak hükümler bölümünün A Bendinin 6/b alt bendi uyarınca normal öğrenim süresinden fazla olan her yıl için 1 kademe verilmelidir.
4-) 4 yıllık lise üzerine daha sonra LİMME projesi kapsamında kız meslek lisesi diploması alan ve Mesleki Eğitim Fakültesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği bölümünü bitiren öğretmene de 657 sayılı Kanunun 36 maddesinin ortak hükümler bölümünün A Bendinin 6/b alt bendi uyarınca normal öğrenim süresinden fazla lise öğrenimi için 1 kademe verilmelidir. Ancak, ilgilinin LİMME projesi kapsamında aldığı eğitimi kız meslek lisesi diplomasının lise diplomasına bağlı ve eğitim süresinin 6 ay olması nedeniyle anılan hükümden faydalanamayacaktır.

- 1974 yılından sonra Öğretmen lisesinde okuyanlar Lise diploması ile mezun olmaktadırlar. Bu itibarla 1974 yılından sonra Öğretmen lisesinden mezun olanlar memuriyete başlarken 657 sayılı Kanunun 36 maddesinin ortak hükümler bölümünün A bendi hükmü uyarınca 13 üncü derecenin 3 üncü kademesinden göreve başlamaktadırlar.

- Subay ve astsubayların anılan hükümlerden faydalanması hususunda 926 sayılı Kanunda bu kanunda hüküm bulunmayan hallerde 657 sayılı kanunun hükümleri uygulanır denilmekle birlikte subay ve ast subayların giriş ve yükselinebilecek dereceleri 926 sayılı Kanunda düzenlenmiş olması nedeniyle uygulanma imkanını olmadığı düşüncesindeyim.

Bu soru 47,229 defa okundu. 17 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam