Üst öğrenimi bitirenin intibakı nasıl yapılır?

23/05/2005 14:49:00
Yazdır

Soru

12/08/1991 tarihinde sağlık teknisyeni olarak bir hastanede göreve başladım.başlangıç derecem 10/2 idi.bu arada açık öğretim fakültesi iktisat bölümünü(4 yıllık) 1997 eylül ayında bitirdim.derece ilerlememin yapılması için dilekçe vereceğim sırada personel şefimiz bu dilekçeyi vermememi aksi takdirde çalıştığım sağlık hizmetleri sınıfından GİH e geçeceğimi bununda maaşta zararıma olacağını söyledi.bende vermedim.1998 mart ayında askere gittim,1999 haziranında geldim ve iş başı yaptım.hastane müdürü ile hasbelkader yaptığım görüşmede bana diplomamı kullanabileceğimi ve derece ilerlememin yapılabileceğini söyledi.Bende dilekçemi 2001 yılında verdim.o sırada 7/3 derece kademesinde idim.ben bir derece bir kademe beklerken bana sadece bir kademe verildi.yani 6/1 derece kademesine geldim.hata olduğunu hala düşünüyorum.ancak net ve doyurucu bir cevap alamıyorum.ben emsaline göre deniliyor,ama bu nedir nasıl hesaplanır bir açıklama yok.yardımcı olmanız dileğiyle...

Cevap

Bilindiği üzere, 657 sayılı Kanunun 36 ncı maddesinde hizmet sınıfları sayılmış olup, anılan maddenin ortak hükümler başlıklı bölümünün ( A) sınıflar itibariyle öğrenim durumlarına göre giriş ve yükselebilecek derece ve kademeler tespit edilmiştir. Mezkur maddenin A bendinin12 fıkrasının d alt bendinde "Memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak (87 nci maddeye tabi kurumlarda çalışanlar dahil) üst öğrenimi bitirenler, aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak kaydıyla, bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilirler." denilmektedir.

Bu hüküm çerçevesinde, yapılacak intibak işleminde her şeyden önce memuriyete giriş öğrenimi esas alınmaktadır. Sorunuzdan memuriyete giriş öğreniminizin lise olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle emsaliniz azanılmış hak aylık derece ve kademesi, liseyi bitirdikten sora eğitime ara vermemiş, eğitime devam etmiş ve 4 yıllık eğitimi süresi içinde bitirmiş ve memuriyete girmiş kişi kabul edilerek ktespit edilmektedir. Bu tespitten sonra memuriyette başarılı geçen ve geçmiş sayılan tüm hizmetleriniz her yılı bir kademe her 3 yılı bir derece verilmek suretiyle değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme sonucunda kazanılmış hak aylık derece ve kademeniz emsalinizin ulaştığı derece ve kademeyi geçmesi halinde fazla olan kısım kabul edilmemektedir.

Belirlenen bu derece ve kademenize ayrıca, 458 sayılı Kanun Hükmünde Kararname veya 5289 sayılı kanun uyarınca aldığı bir derece,
657 sayılı Kanunun 64 üncü maddesi hükmü uyarınca 6 yıllık sicil notu ortalaması nedeniyle faydalanmış olduğunuz kademelerin,
657 sayılı Kanunun 72 ikinci maddesi hükmü uyarınca faydalanmış olduğu kademelerin,
657 sayılı Kanunun 36 ncı maddesinin A bendinin alt bentleri uyarınca elde edeceği derece ve kademenin ilave edilmesi suretiyle bulunacak derece ve kademe kazanılmış hak aylık derece ve kademe olarak tespit edilmektedir.

Ancak, hakkınızda liseyi hangi tarihte bitirdiğinize ve öğrenim süresinin kaç yıl olduğuna ilişkin bir bilgi bulunmamaktadır.

Liseyi 30 Haziran 1991 tarihinde bitirmiş ve 12.08.1991 tarihinde işe girdiğiniz kabul edilirse; emsaliniz 31 Temmuz 1995 tarihinde 4 yıllık yüksek okulu bitirir ve 9 derecenin 1 inci kademesinden memuriyete başlayarak 30 Nisan 2005 tarihi itibariyle 6 derecenin 2 nci kademesinde 9 ay kıdemli olmaktadır. Bu derece ve kademeye; 458 sayılı KHK veya 5289 sayılı Kanun hükümlerinden faydalanıyorsanız 1 derece, 657 sayılı Kanunun 64 üncü maddesi hükmü uyarınca 6 yıllık sicil notu ortalaması nedeniyle faydalanmış olduğunuz kademelerin, 657 sayılı Kanunun 72 ikinci maddesi hükmü uyarınca faydalanmış olduğu kademelerin ve orta öğrenim normal öğrenim süresinden fazla süreniz varsa bu sürenin her yılı için bir kademe ilave etmek suretiyle kazanılmış hak aylık derece ve kademenizi tespit edebilirsiniz.

Bu soru 40,177 defa okundu. 2 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam