KPDS'den 50 alan aday, araştırma görevlisi alımında, yabancı dil sınavından muaf tutulabilir mi?

14/12/2006 11:36:00
Yazdır

Soru

Merhaba, 33.madde kapsamında araştırma görevlisi alımı sınavında yabancı dilden (üds-kpds) 50 ve üzeri almış bir adayın üniversite tarafından yabancı dil sınavına tabi tutulması mümkün müdür? Diğer bir ifadeyle 50 ve üzeri not olan biri yabancı di sınavından muaf tutulabilir mi? Kolay gelsin dileklerimle

Cevap

Bir çok üniversitenin ?ARAŞTIRMA GÖREVLİLİĞİ KADROLARINA ATANMA YÖNETMELİKLERİ ve/veya İLKELERİ? var olup, buna göre Araştırma Görevlisi alımı sınavlarında adayların üniversiteleri tarafından Yabancı dil sınavına tabi tutulmaları mümkündür. ÜDS, KPDS ve bunların yerine Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen eşdeğer sınavlardan 50 veya üzeri notu bulunmayan adaylar müracaat ettikleri üniversitede açılan yabancı dil sınavına zorunlu olarak tabi tutulurlar. Bununla birlikte; Üniversitelere Araştırma Görevlisi alımı sınavlarında yabancı dilden (ÜDS, KPDS vb.) 50 veya üzeri not almış adaylar yabancı dil sınavından muaf tutulabilirler.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 2/9/1983 tarihli ve 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 8 inci maddesi ile 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 65 inci maddesine dayanılarak hazırlanan ve 05.09.2006 tarih ve 26280 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ?Bazı akademik kadrolara öğretim elemanı dışındaki Kadrolardan naklen yapılacak atamalarda ya da Açıktan atamalarda uygulanacak merkezi Sınav ile giriş sınavlarına ilişkin usul Ve esaslar hakkındaki yönetmeliğin" beşinci maddesinde "Lisans ve üstü düzeyinde eğitim veren birimlerde istihdam edilecek elemanların, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Kamu Personeli Yabancı Dil Tespit Sınavından en az 50 (elli) puan veya eşdeğerliliği kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almış olmaları zorunludur.? denmektedir.

BİRSES

Bu soru 23,022 defa okundu. 14 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Merkez Bankasının faizleri 2 puan indirmesini nasıl buldunuz?