Yabancı uyruklu kişiyle evlenen kız çocuğun yetim aylığı kesilir mi?

29/02/2016 17:40:00
Yazdır

Soru

Babamdan dolayi yetim ayligi almaktayim.

Eger Baska bir ulkede yasayip o ulkenin vatandasiyla evlenirsem, Turkiyede yasal

anlamda evli sayiliyor muyum? Yetim maasimi o ulkede alirsam ve Turkiye ye

donus yaptigim da evliligimi bildirirsem ne tur bir durumla karsilarim?

Yardiminiz icinden cok tesekkur ediyorum,

Cevap

Yabancı uyruklu kişiyle evlenen kız çocuğun yetim aylığı kesilir mi? Sorunuz özelinde değerlendirmekteyiz.

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümleri bağlamında kız çocukların yetim aylıklarının ödenmesi şartları Madde 77 ve Madde 93 hükümlerinde gösterilmiştir.

Bu hükümlere göre;

- Evli kız ve erkek çocuklarla anaya yetim aylığı bağlanamaz.

- Evlenen dul eşlerin, ana ve kız ile erkek çocukların bekar iken almış oldukları yetim aylıkları kesilir.

Yabancı uyruklu kişilerle evlenmelerde, bu evliliklerinin Türkiye Başkonsoloslukları kanalı ile Türkiye Nüfus idarelerinin onayı ile gerçekleşir, dolayısıyla Türkiye deki Nüfus İdarelerine bu evlilikleri kayıt altına alınır. Evliliğiniz Türkiyede yasal anlamda evli olarak işlem görür.

Sonuç olarak değerlendirmemiz, yabancı ülke veya Ülkemiz vatandaşı olsun kız çocuklar evlendiklerinde yetim aylıkları kesilir, bunun için evlendiğinizi bildirmeniz yararınıza olur. Bildirilmeme durumunda fazla olarak ödenmiş olarak aylıklarınız sizden geri alınır.

Bu soru 5,344 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Erkan Oğur'un, İbrahim Kalın'a önce eşlik edip sonra da 'İçimin bir köşesi cız etmişti' demesi hakkında ne düşünüyor sunuz?