1998'de kamuya giren kadın memur, ne zaman emekli olur?

27/09/2017 00:29:00
Yazdır

Soru

1989'da ilk sigortam var. 1998'e kadar toplamda 390 gün sigortalıyım... bayanım... 02.03.1998'de 657 ye tabi oldum...08.10.1972 doğumluyum. SGK emekli cetveline baktığımda 47 yaş diyor ancak kurumuma sorduğumda 54 yaş diyor... bu fark neden...

Sorunuz özelinde durumunuzu incelemekteyiz.

Cevap

Bazı durumlarda kişiler, bazı durumlarda da kurumlar emeklilik hizmet ve emeklilik yaş hesaplamalarında hataya düşebilmektedirler. Bu hatalar genelde emeklilik mevzuatında gözden kaçan uygulamalardan kaynaklanmaktadır.

Memurların emeklilik yaş hesaplamasında zaman zaman sitemizde de değerlendirdiğimiz iki tarih mevcuttur.

8 Eylül 1999 tarihi ile 23 Mayıs 2002 tarihi memurların emeklilik yaş gruplarını ve emeklilik hizmet sürelerini etkileyen önemli tarihlerdir.

8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışma hayatına başlamış olanlardan kadın memur 20, erkek memur 25 hizmet yılına tabidirler. Ayrıca, bu durumda olanların emeklilik yaş grupları kademelendirilmiş yaş gruplarını gösteren 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 kurallarına tabidirler.

Ancak, 8 Eylül 1999 tarihinden sonra çalışma hayatına başlamış iseler kadın ve erkek 25 hizmet yılı kuralına ve kadın memur 58, erkek memur ise 60 yaş kuralına tabi olmaktadırlar.

Kademelendirilmiş yaş gruplarının tespitinde ise 23/05/2002 (15/06/2002) tarihi esas alınır. Bu tarihe kadar olan hizmet fazlalığı emeklilik yaş grubunu daha önce tamamlamaya, hizmet azlığı ise daha sonra tamamlamaya yol açar.

Ayrıca, memurların bu tarih itibariyle yaş grupu için hizmet süresi toplamı esas alınır, sigortalı başlangıç veya memurluk başlangıcının önemi olmaz. Bu konuda değerlendirmelerimiz sitemizde mevcut olup ziyaret edilebilir.

Bu kısa açıklamalarımız bağlamında durumunuzu net bir şekilde değerlendirmekteyiz.

Emeklilik yaş grubunun tespitinde esas alınan 15/06/2002 tarihi itibariyle 1 yıl 1 ay sigortalı hizmet süresi ve 4 yıl 3 ay memurluk süresi esas alındığında 20 yıl emeklilik için gereken hizmet sürenizi tamamlamak için 14 yıl 8 ay hizmet olması gerekir ve emeklilik yaş grubunuz 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 ( o ) bendi "Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 14 tam yıldan fazla, 15 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 53, 20 yıldan fazla, 21 yıl 6 ay veya daha az kalan erkek iştirakçiler 57 yaşını," hükmü kapsamına girer.

Memur olarak emeklilik yaş grubunuz 53 olur. 8/10/1972 doğum tarihinize göre emeklilik yaş grubu olarak 8/10/2025 tarihini beklemek durumunda olacağınızı + 20 hizmet yılınız da olduğunda emeklilik müracaatınızı yapabileceğinizi söyleyebiliriz.

Memur olarak emekli olacaklar ile işçi olarak emekli olacakların emeklilik yaş grupları farklı tespit edilir:

Belirttiğimiz gibi memurlarda sigortalı başlangıcı emeklilik yaş grubu tespit edilmez. Ancak işçi olarak emekli olunmak istenildiğinde sigortalı başlangıcı emeklilik yaş grubunu tespit eder. Bu şekilde ise 1989 sigortalı başlangıcınız esas alındığında emeklilik yaş grubunuz 47 yaş grubu olur. (506 sayılı Kanun Geçici Madde 81 hükmüne göre)

İşçi olarak emekli olmak istemeniz durumunda memurluktan ayrıldıktan sonra en az 1260 gün işçi olarak çalışılması da gerekmektedir.

Bu soru 16,468 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?