Sözleşmeli personel giyim yardımı alır mı?

07/12/2017 23:22:00
Yazdır

Soru

Merhaba 4-b sözleşmeli personel statüsünde çalışmaktayım. Özlük hakları ile ilgili sorum olacaktı yanıtlarsanız sevinirim. Sözleşmeli personel giyim yardımı alır mı ?

Çalıştığım il bu ödeneklerin hiçbirini alamayacağımı öne sürüyor fakat bazı illerde ki çalışan arkadaşlar bu yardımları alıyor. Eğer alabiliyorsam hangi kanun maddesine göre alabileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap

657 sayılı Kanunun 4. maddesinin (B) bendine göre 06.06.1978 tarih ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ekinde "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar" yürürlüğe konulmuştur. Sözleşmeliler hakkında özel hüküm varsa 657 uygulanmaktadır, bunun dışında Esaslara tabidirler.

Esasların 3. Maddesi:

"İlgili kanunları uyarınca resmi kıyafet giymek zorunda bulunan personel için 14/9/1991 tarihli ve 91/2268 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğinde öngörülmüş olan giyim eşyalarından, emsali sözleşmeli personel de aynı esas ve usuller çerçevesinde faydalandırılır."

Bu düzenlemeyle resmi kıyafet giymek zorunda bulunan sözleşmeli personelin de giyim yardımından faydalanabileceğini düşünüyoruz.

Bu soru 23,843 defa okundu. 7 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Takım elbisede en çok hangi markayı beğeniyorsunuz?