8 Eylül 1999'a kadar 3 yıl hizmeti olmayanlar nasıl emekli olur?

03/01/2018 17:44:00
Yazdır

Soru

06.06.1969 doğumlu kadın memurum.01.06.1996 tarihinden itibaren 5 ay sigortalılık sürem var.06.04.2001 tarihinde 657'ye tabi memur olarak işe başladım.

1) Buna göre benim kadın memur olarak zorunlu hizmet yılım kaç yıldır?

(20 yıl veya 25 yıl ise hangi yasa ve yönetmeliğe dayanılarak)

2)Emeklilik için yaş şartımın kaç yaş olduğunu öğrenmek istiyorum.

3)20 yılımı doldurduktan sonra 1260 gün sigortalı olursam emekli olduğumda memur olarak geçirdiğim süredeki birikmişimi alabilir miyim

Cevap

Sorunuz özelinde durumunuzu değerlendirmemiz:

2008 yılı Ekim ayından önce işe girmeniz nedeniyle 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümleri hakkınızda uygulanır.

8 Eylül 1999 tarihinden önce göreve başlamış olan kadın memurlar 20 hizmet yılı ile yaş grubunu tamamladıklarında emekli olabilirler.

Şayet 8 Eylül 1999 tarihinden sonra göreve başlamışlarsa emeklilik hizmet yılı 25 yıl olur.

Emeklilik kademeli yaş grubuna girilebilmesi için 15 Haziran 2002 tarihi itibariyle hizmet süresinin en az 3 yıl olması gerekir.

3 yıl hizmet süresi bulunmayan kadın memurların emeklilik yaş haddi 58 yaş olur.

Sigortalılık süresinin başlangıcı memurların yaş hesaplamasında dikkate alınmaz.

Bu kısa bilgiler bağlamında durumunuz;

1- 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 hükmü ile 8 Eylül 1999 tarihinden önce de 5 ay sigortalı hizmetinizin olması nedeniyle emeklilik hizmet sürenizin 20 yıl olacağını,

2- 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 hükmünde bulunan kademeli yaş gruplarına 15 Haziran 2002 tarihine göre en az 3 yıllık bir hizmetinizin olmaması nedeniyle de emeklilik yaş grubunuzun 5434 sayılı Kanunun Madde 39 hükmünde belirlenmiş olan 8/9/1999 tarihinden sonra göreve girenlere uygulanan 58 yaş grubunun olacağını,

3- Sonuç bağlamında, zorunlu olarak 20 hizmet yılınızı + 58 yaş grubunuzu tamamladığınızda emekli olabileceğinizi,

Değerlendirmekteyiz.

4- 20 yılınızı doldurduktan sonra sigortalı çalışmanız olduğu takdirde, memurluk hizmetlerinize emekli ikramiyesini hemen alamazsınız. Ne zaman tarafınıza aylık bağlanırsa o zaman alırsınız. Bu açıklamalar da 5434 sayılı Kanun Madde 89 hükmünde bulunur. Sigortalı çalışmanız 1260 gün ve daha fazla olursa işçilik hükümleri esas alınarak hizmet + yaş dikkate alınarak aylık bağlanır.

Bu soru 2,875 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Abdullah Gül, muhalefetin ortak adayı olursa, oy verir misiniz?