Sözleşmeli olarak başladım, becayiş için başvurabilir miyim?

20/01/2018 10:10:00
Yazdır

Soru

Sözleşmeli olarak başladım, becayiş için başvurabilir miyim?

Cevap

657 sayılı Kanunun 4. maddesinin (B) bendine göre 06.06.1978 tarih ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar" yürürlüğe konulmuştur. Sözleşmeliler hakkında özel hüküm varsa 657 uygulanmaktadır, bunun dışında Esaslara tabidirler.

Esaslarda kurum içi yer değişikliği hükümleri vardır:

"Kurum içi yer değişikliği

Ek Madde 3 -Sözleşmeli personelin kurumlar arası yer değişikliği yapılamaz.

Sözleşmeli personelin kurum içi yer değişikliği ise aşağıdaki hallerde Kurumca gerçekleştirilebilir.

a)Kurumun hizmet icapları dikkate alınarak, aynı unvan ve hizmet niteliklerini haiz sözleşmeli personelin kurum içi karşılıklı yer değiştirme talepleri, pozisyonunun vizeli olduğu birimde fiilen en az bir yıl çalışmış olmaları şartıyla yerine getirilebilir."

Esaslara göre aynı unvan ve hizmet niteliklerini haiz sözleşmeli personel kurumu uygun görürse kurum içinde karşılıklı yer değiştirebilmektedir.

Ancak yeni atandığınızdan atandığınız birimde fiilen en az bir yılı doldurduktan sonra başvurunuzun karşılanabileceğini düşünüyoruz.

Bu soru 3,301 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Sizce Dünya kupasını kim kazanır?