5510 4/a olan sözleşmeli yeşil pasaport alabilir mi?

28/02/2018 09:36:00
Yazdır

Soru

İyi günler,

2011 yılından itibaren bir Bakanlıkta 657'ye tabi Veteriner Hekim olarak görev alırken girdiğim sınav sonucunda TKDK kurumuna kamudan uzman olarak muvafakatname ile atamam gerçekleşti. Şu an 5510'a tabi olarak görev yapmaktayım. Merak ettiğim durum yeşil pasaport almaya hak kazanabiliyor muyum?

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Cevap

5682 sayılı Pasaport Kanununun 14. Maddesi:

Hususi damgalı pasaportlar;

Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, eski bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan veya bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine; diplomatik pasaport verilmesini gerektiren vazifelerden başka herhangi bir resmi vazife ile veya kendi hesaplarına yabancı ülkelere gittikleri zaman verilir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kurulu üyeleri için, T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilme ve emekli keseneklerinin bu derecelerden kesilmesi şartı aranmaz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri,

Eski bakanlar,

1, 2 ve 3 üncü kadrolarda bulunan veya bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine "Yeşil Pasaport" verileceği düzenlenmiştir.

"T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip" şartıyla 5434 sayılı Kanununun veya 5510 sayılı Kanunun 4-(c) bendinin anlatıldığını düşünüyoruz.

5648 sayılı Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kuruluş Ve Görevleri Hakkında Kanunun 14. Maddesi:

Kurumda hizmetler 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile diğer kanunların sözleşmeli personel hakkındaki hükümlerine bağlı olmaksızın istihdam edilen sözleşmeli personel eliyle yürütülür. Kurum personeli, sosyal güvenlik yönünden 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi hükümlerine tabidir.

Yeni görevinizde kadro karşılık gösterilmeden 5510 sayılı Kanunun 4 (a) bendine tabi sözleşmeli olduğunuzdan yeşil pasaport alamayacağınızı düşünüyoruz.

Bu soru 31,658 defa okundu. 7 Yorum yapıldı
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam