Memurluktan önceki işçilik ve esnaflık süreleri emekliliğe katkı sağlar mı?

30/10/2018 09:40:00
Yazdır

Soru

Merhaba, 23.10.1970 doğumluyum. 30.06.1990 tarihinde 30 günlük sigorta ödeneğim, 1990-1992 tarihinde yapmış olduğum 18 aylık (540 gün) Askerlik borçlanmasını ödedim, 30.12.1993 tarihinde 359 günlük esnaf Bağ-Kur ödedim ve ayrıldım. Daha sonra 28.10.1998 tarihinde tekrar Bağ-Kur kayıt olup 99 gün ödeme yaptım ve ayrıldım. Şu an 13.02.2001 yılından beri Devlet Memuru olarak hala görev yapmaktayım ve bütün hizmetlerimi birleştirdim. Memuriyetten önceki ödediğim prim gün sayım emekliliğime etki eder mi? Ne zaman Emekli olabilirim ve eğer Kamuoyundaki EYT yasası çıkarsa bunun bana daha erken emekli olmamda etkisi olur mu?

Cevap

Durumunuzu değerlendirmemiz:

Memurluktan önceki işçilik ve esnaflık süreleri emekliliğe katkı sağlar. Hem emeklilik yaşını hem de hizmet süresine faydası olur.

Memurlar, 23/05/2002 tarihinden önceki askerlik sürelerini borçlanma yapmışlarsa emeklilik yaşını daha önce tamamlarlar.

Kademelendirilmiş yaş grupları 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmünde belirtilmiştir. Bu gruba girilebilmesi için 23/05/2002 tarihi itibariyle önceki hizmet süresi toplamının en az 3 tam yıl olması gerekir. Yoksa erkek iştirakçiler 60 yaş grubuna, kadın iştirakçilerde 58 yaş grubuna dahil olurlar.

Şayet emeklilikte hizmet süresini doldurup da yaş gruplarını doldurmayanlara yönelik bir yasal düzenleme çıkarsa, bu düzenlemenin içeriğine bakılması gerekir. Şimdiden bu konuda bir yönlendirme yapmak eksik olur.

Esasen bu konuda gerek Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu açıklamalar, gerekse sitemizde yapmış olduğumuz değerlendirmeler mevcuttur.

Durumunuzu açıklamalarımız bağlamında değerlendirmemiz;

23/05/2002 tarihi itibariyle hizmet sürelerinizin, borçlanma yaptığınız askerlik süresinin tamamı 3 yıl 2 ay 9 gün olduğundan kademelendirme grubuna girersiniz ve emeklilik yaş grubunuz 58 yaş grubu olur. Yani hem işçilik hem de esnaflık süreniz size yaş olarak 2 yıl avantaj sağlamaktadır.

Bu soru 2,498 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.