Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sorucevap.memurlar.net/soru/3845/memur-emekliliginde-sigortali-ise-giris-tarihi-esas-alinir-mi.html
Yazdırılma Tarihi : 22 Mart 2019 Cuma 23:55

Memur emekliliğinde, sigortalı işe giriş tarihi esas alınır mı?

11/01/2019 10:27:00
Yazdır

Soru

Sayın ilgili,

Ben 22.08.1989 yılında özel bir şirkette o zamanki adıyla SSK ile başlangıç yaptım (4a hizmeti)

14.12.1989 tarihinde ise Marmara Üniversitesi'ne Araştırma Görevlisi olarak başladım. (4c hizmeti)

Benim emeklilik yaş hesabında başlangıç tarihim hangi tarih olacaktır?

Sigortalılık Tescil Ve Hizmet Kaydı Tespiti evrakımı ekte bulabilirsiniz.

Hitap uygulamasından sorgulama yaptığımda 4a hizmet başlangıcım orada gözükmüyor. Hitap evrakını da ekte bulabilirsiniz.

Bu konuda bana bilgi verirseniz çok memnun olacağım.

Saygılarımla

Cevap

Memurların emeklilik yaş hesabında hangi tarih esas alınır? Sorunuz özelinde durumunuzu değerlendirmemiz.

Memurların emeklilik yaş tarihlerinde ilk çalışmaya başladığı tarihler esas alınmaz.

2008 yılı Ekim ayından önce memurluğa başlamış olanlar için emeklilik yaş ve emeklilik hizmet hesabında 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uygulanır.

Bu hükümlerde, emeklilik yaş hesabında önemli 2 tarih bulunur.

Birincisi 23/05/2002 tarihi; ikincisi 8 Eylül 1999 tarihidir.

23/05/2002 tarihine kadar/bu tarih itibariyle en az 3 yıl SGK. Primleri yatırılmış hizmet süresi bulunanlar kademelendirilmiş yaş gruplarına girer ve buna göre emeklilik yaşı belirlenir.

Bu tarih itibariyle en az 3 yıl hizmet süresi bulunmayanlar ile 8 Eylül 1999 tarihi ve bu tarihten sonar memurluğa başlamış olanların emeklilik yaş grupları kadın ise 58, erkek ise 60 yaş olur ve bu yaşları doldurduklarında emeklilikte yaş şartını yerine getirmiş olurlar.

Memurların emeklilik yaş grupları bu şekilde belirlenmekte olduğundan, sigortalı işe başlangıç tarihi uygulanmaz. Sigortalılık başlangıç tarihinin uygulanması şçi olarak emekli olacak kişilerde uygulanır ve bu uygulama 506 sayılı Kanunun Geçici Madde 81 hükmünde belirlenmiştir.

Bu bağlamda sonuç değerlendirmemiz:

23/05/2002 tarihine kadar olan memurluk süreniz ve sigortalı süreniz sizin emeklilik yaş grubunuzu belirler. Bu tarihteki toplam hizmet sürenize25 yılı tamamlayacak kadar olan ne kadar sure varsa bu süreye gore 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmü esas alınır. Bu hükümde kademelendirilmiş yaş grupları belirtilmiştir.

23/05/2002 tarihine kadar olan hizmet sürenizi (3 ay 22 gün tahmini sigortalı sürenizle beraber) 12 yıl 8 ay 22 gün hesaplamaktayız. Bu durumunuza gore de sizin emeklilik yaş grubunuzun 51 yaşınızı dolduracağınız tarih olacağını değerlendirmekteyiz.

BENZER SORULAR
07.03.201928 Ocak'ta emekli olacak memur için, ayın 15'inden sonraki 13 gün nasıl değerlendirilir?
06.03.2019Emekli memur tutuklanırsa, maaşı kesilir mi?
11.02.2019Memur, daha yüksek bir emekli maaşı için, hangi kadroya geçmeli?
10.02.2019Özel sektördeki sürelerin memuriyette sayılması ve emeklilik
07.02.2019Memurluktan işçiliğe geçenlerin emekli maaşını ne etkiler?
11.01.2019Memur emekliliğinde, sigortalı işe giriş tarihi esas alınır mı?
09.01.2019Yüksekokulu bitirmek, lise mezunu memura emeklilikte avantaj saplar mı?
14.10.2018Belediye başkanının, eski hizmetleri, emeklilik intibakında değerlendirlir mi?
11.10.2018İşçi olarak çalışanın, memurluğa geçmesi bir avantaj sağlar mı?
22.08.20182008 öncesi işçilik süreleri, memurları emekliliğini nasıl etkiler?