Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sorucevap.memurlar.net/soru/3846/2009-yilinda-ssk-li-2013-yilinda-memur-olan-neden-65-yasa-tabi-olur.html
Yazdırılma Tarihi : 22 Ocak 2019 Salı 05:29

2009 yılında SSK'lı, 2013 yılında memur olan neden 65 yaşa tabi olur?

10/01/2019 10:30:00
Yazdır

Soru

Merhaba.1987 doğumluyum.Kasım 2007 ile Şubat 2009 arasında askerliğimi yaptım.Kasım 2009 yılında özel sektörde bir işe başladım ve SSK girişim yapıldı.2009 -2013 yılları arasında SSK'lı olarak özel sektörde çalıştım. 2013 yılı Ağustos ayında memurluğa başladım ve halen devam etmekteyim. E devlette 4-a hitap hizmet dökümünde emeklilik yaşım 65 olarak gözüküyor. Özel sektördeki gün sayılarım emekli olurken dahil edilmeyecek mi? Kaç yaşında emekli olurum? İyi çalışmalar.

Cevap

Memurların özel sektörde geçen hizmet süreleri emekli hizmet ve emekli yaş sürelerini nasıl etkiler?

Memurlar, 2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmetleri varsa 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu, yoksa 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamına girerler.

2008 yılı ekim ayından önceki özel sektörde geçen sigortalı süreler memurun emeklilik hizmet süresine eklenir, ayrıca bu süreler memurun emeklilik yaş grubunu da belirler. Ancak bu sürelerin kesinlikle 2008 yılı Ekim ayından önce geçmesi gerekir. Yoksa, tamamıyla 5510 sayılı Kanun kapsamında bir yaş hesaplaması yapılmasını gerektirir.

5510 sayılı Kanunda emeklilik yaş grupları ve emeklilik primi ödenmiş hizmet süresinin hesabı 5510 sayılı Kanun Madde 28 hükmüne göre belirlenir.

Bu bağlamda 2009 yılında İşçi, 2013 yılında da memur olmanız nedeniyle sizin için 5510 sayılı Kanundaki şartlar uygulanır. 2008 yılı Ekim ayından önce sigortalı hizmet süreleri olsaydı sadece emeklilik yaş hesaplamasında 5434 sayılı Kanun, emekli aylığı hesaplamasında da 5510 sayılı Kanun uygulanırdı.

Sonuç değerlendirmemiz olarak;

Askerlik süresini SGK. ya borçlandığınızda;

Askerlik sürenizi borçlandığınızda başlangıç olarak 2007 alınsa bile + 9000 gün (25 yıl) = 2032 yılı olur. Ay ve gün belirtilmemiştir. Buna göre emekli yaş grubunun 60 yaş olacağını değerlendirmekteyiz.

Askerlik süresini SGK. ya borçlanmadığınızda;

2009 + 9000 gün (25 yıl) = 2034 yılı olur. Ay ve gün belirtilmemiştir. Buna göre de emekli yaş grubunun 60 yaş olacağını değerlendirmekteyiz.

BENZER SORULAR
12.01.2019Subaylığa girişi 2002 Mart ayı olan yarbay, ne zaman emekli olur?
10.01.20192009 yılında SSK'lı, 2013 yılında memur olan neden 65 yaşa tabi olur?
28.12.2018SSK'dan emekli olmak için ne kadar çalışmalıyım?
26.12.20181990 yılında SSK'lı, 1999 tarihinde memur olan, nasıl emekli olur?
24.10.2018Ne kadar süre işçilikte çalışırsam, işçilikten emekli olabilirim?
20.08.20182018 yılında kemik iliği nakli olan meur, 10 yıl hizmet ile emekli olabilir mi?
15.08.20181996'da memur olan bayan, ne zaman emekli olur?
14.08.20181997'de işçi, 2008 Aralık'ta memur olan ne zaman emekli olur?
27.07.20182002 öncesi Bağ-Kur'lu süreler, memur emeklisini nasıl etkiler?
28.06.2018Sigorta başlangıcı emeklilik yaş grubunu belirler mi?