Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sorucevap.memurlar.net/soru/3862/ozel-sektordeki-surelerin-memuriyette-sayilmasi-ve-emeklilik.html
Yazdırılma Tarihi : 16 Şubat 2019 Cumartesi 08:35

Özel sektördeki sürelerin memuriyette sayılması ve emeklilik

10/02/2019 17:46:00
Yazdır

Soru

14/05/1976 doğumluyum.03/02/1994 ilk ssk girişim.
15/06/2012 tarihinde 4-b li teknisyen memur olarak işe başladım.
25/10/2013 tarihinde kadroya geçtim.
03.02.1994 ile 23.05.2002 tarihine kadar toplam ssk gün sayım 1400 gündür.

Toplam ssk günü-5150 gün

Emekli sandığı devam ediyor.

1996- 1997 arası 18 ay askerlik yaptım

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/C-1 nci maddesinden yararlanarak özel sektördeki teknik hizmetlerimden 4 yıl memurluğumdan saydırdım.,

1-Memurlukta 25 yıl mecburi hizmet gerekli mi?

2- 25 yıl mecburi ise özel sektörden saydırdığım 4 yıl ve askerlik süresini ödersem emekli olurken 25 yıl fiili hizmetten sayılır mı?

3 -Ne zaman ve kaç yaşında emekli olabilirim?

Cevap

Durumunuzu değerlendirmemiz;

4 B lilerden memur kadrosuna geçenlerle ilgili geniş açıklamalarımıza sitemizde yer vermis bulunmaktayız.

2008 yılı Ekim ayından önce hiç memurluk hizmeti olmayanlar için 5510 sayılı Kanun kuralları uygulanır. Ancak, bu tarihten önce sigortalı, bağ-kurlu hizmet süreleri olanlar için sadece emeklilik yaş hesabında 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Madde 39 veya kademelendirilmiş grup için Geçici Madde 205 hükmü esas alınır.

Memurların emekli olabilmesi için kesinlikle 25 hizmet yıllarını ve yaş gruplarını tamamlamaları gerekir. Sigortalı süreler bağ-kurlu süreler 25 yılın hesabında dikkate alınır, yani 25 yıl hizmetin sadece memurluk olması gerekmez.

Memurların mesleklerinde geçen sigortalı sürelerin intibak işlemine tabi tutulması ile hizmet süresinin tamamlanması ayrı bir durumdur. Meslekle ilgili sigortalı sürelerin duruma göre ¾ ün, 3/2 si gibi süreler sadece intibak işlemine tabi tutulan süre olur.

Borçlanma süreleri hizmet süresine katkı sağlar, 23/05/2002 tarihinden önce geçmiş olan ve ne zaman borçlanılırsa borçlanılsın bu süreler ayrıca emeklilik yaş grubunun da belirlenmesine olumlu katkı verir.

Memurların yaş grubunu 23/05/2002 tarihindeki toplam hizmet süresi belirler.

Bu bağlamda durumunuzu değerlendirmemiz:

1- 25 yılı tamamlama sadece memurluk hizmetleri ile değildir. 2829 sayılı hizmet bütünleşmesini sağlayan kanunda da bu durum açıklanır. Hizmetler her daim birleşir. Memurluktan emekli olmak için aranılan 25 hizmet yılını ister tamamı memurluk olsun, ister memurluk, işçilik, esnaflık süreleri ile tamamlamak olsun fark etmez.

2- Belirttiğiniz 4 yılın yaş grubuyla, hizmet süresiyle bir ilgisi yoktur. Belirttiğimiz gibi sadece intibak işlemiyle ilgilidir. İşçilik hizmetlerinden 4 yılının sayılması sadece 657 sayılı Kanun gereğidir, bu da sadece intibak işlemine kazanılmış hak aylığı olarak tabir edilen intibak işlemine katkı sağlar.

3- Belirttiğiniz sürelere gore askerlik süresi hariç 23/05/2002 tarihine kadar olan süreniz esas alındığında emeklilik yaş grubunuz 57 yaşınızı dolduracağınız tarih olur.

4- Şayet askerlik sürenizi borç lanma yapıp hizmet satın alırsanız, bu sefer emeklilik yaş grubunuz 1 yıl daha erken olur ve 56 yaşınızı dolduracağınız tarih olur.

5- 2013 girişli memur olduğunuzdan emekli aylıklarınız 5510 sayılı Kanuna gore hesaplanır, yani çalışma sürelerince prime esas kazanç tutarlarınız emekli aylık tutarınızı belirler.

BENZER SORULAR
13.02.2019Mübaşirlerin hizmet sınıfı değişikliği sözleşmelileri etkiler mi?
12.02.20192 Ocak'ta emekli olan, 14 günlük maaş farkı alır mı?
05.02.2019Teknikerim, teknik öğretmen diplomamı ibraz edersem özlük haklarım değişir mi?
03.02.2019Bakanlık müşaviriyken 703 ile araştırmacı yapılanlar müdür yardımcısı özlük haklarını alabilecek mi?
16.01.2019İkinci 100 günlük icraat programındaki ek ders ücret artışı kimi kapsıyor?
22.12.2018Teknik eğitim fakültesi mezunu programcı mühendislik bitirirse mali hakları ne olur?
05.12.2018Emeklilere verilen bayram ikramiyesi, yeniden değerleme oranında artar mı?
25.11.2018Ek ödemem yanlış mı hesaplanıyor?
24.11.2018Kariyer uzman bakanlık il müdürü atanabilir mi?
15.11.2018Üniversite personeli sosyal denge tazminatı alır mı?