Sözleşmeliyim 3+1 gelirse 3. yılın sonunda başka yere tayin olabilir miyim?

22/06/2019 21:00:00
Yazdır

Soru

Şuan 2017 de 663 sayılı khk 45a maddesine göre atanmış bir sağlık personeliyim.ve 3+1 gelecek büyük ihtimalle.Ben 3 yılımı doldurduktan sonda kadroya geçince eğitim durumu gibi mazaret tayinleri isteyebilecek miyim ?

İyi akşamlar kolay gelsin. Ben 663 KHK 45A'ya tabi sözleşmeli sağlık personeliyim. Yeni düzenlemeyle zorunlu hizmet süremiz 3+1'e düşürüldü. Benim eşim özel sektörde çalışıyor. Eş durumu mazeret tayini hakkımız 3. yılı doldurunca oluyor mu acaba? Yoksa +1 yılı da çalışmamız gerekiyor mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap

Benzer içerikteki iki soruyu cevaplıyoruz.

663 sayılı KHK 45/A maddesinin mevcut hali:

"(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli sağlık personeli dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi bu personele tabidir. Ancak sözleşmeli sağlık personelinin bulunduğu ilde bir yıl görev yapması ve vizeli pozisyon bulunması durumunda; eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli veya eşlerden birinin sözleşmeli, diğerinin Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında veya diğer bir kamu kurum veya kuruluşunda kadrolu statüde istihdam ediliyor olması halinde hizmet ihtiyacının daha fazla olduğu yere atamaları yapılabilir.

(4) Sözleşmeli sağlık personelinden dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (A) bendi kapsamındaki kadrolara atanır. Bu kadrolara atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz."

Maddedeki 4+2 sürelerinin 3+1 olacağı anlaşılıyor. Bu durumda değişiklik yürürlüğe girdikten sonra 3 yılını tamamlayanlar kadroya geçirilecektir.

Ancak bu personelin kadroya geçseler de, bulundukları yerde en az 1 yıl daha çalışmadan herhangi bir mazeretle başka yere tayin olamayacaklarını düşünüyoruz.

Bu soru 44,242 defa okundu. 25 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam