Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sorucevap.memurlar.net/soru/3947/haftalik-calisma-suresi-dusurulebilir-mi.html
Yazdırılma Tarihi : 21 Eylül 2019 Cumartesi 18:37

Haftalık çalışma süresi düşürülebilir mi?

31/08/2019 19:26:00
Yazdır

Soru

Bir devlet kurumunda taşerondan sürekli işçi kadrosuna geçen personeller haftada 45 saat çalışması gerekirken 40 saat çalışıyorlar. Ben de 657'ye tabi memurum. Haftalık çalışma saatimi buna istinaden 35 saat yapabilir miyim ?

Cevap

4857 sayılı İş Kanunu

"Çalışma süresi

Madde 63 - Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır."

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu:

"Çalışma saatleri:

Madde 99 - Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir.

Bu süre Cumartesi ve Pazar günleri tatil olmak üzere düzenlenir.

Ancak bu kanuna, özel kanunlara, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine veya bunlara dayanılarak çıkarılacak yönetmeliklerle, kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma süreleri tespit olunabilir."

İşçilerin haftalık çalışma saatleri kanuna göre en fazla 45 saat. Ancak kamuda memurlarla çalışan işçilerde çalışma saatini uyumlaştırmak için toplu iş sözleşmelerinde bu sürenin 40 saat belirlendiği olabiliyor.

Taşeron personel iken haftalık 45 saat çalışan işçiler önceki çalışma şartlarıyla kadroya geçirildiğinden bunlar için haftalık çalışma süresinin 45 saat olması gerektiğini düşünüyoruz.

Memurların haftalık çalışma süreleri kanunla 40 saat belirlenmiştir. Bu sürenin değiştirilmesi için mevzuat değişikliği gerektiğini düşünüyoruz. Mevzuat olmadan işçiler emsal gösterilerek haftalık çalışma süresi düşürülemez.

BENZER SORULAR
19.09.2019Kurumlar arası geçici görevlendirmelerde onay makamı hangisidir?
18.09.2019Şef kadrosundayım memur işlerine görevlendirilmem doğru mu?
08.09.2019Başka kurumda kimyager kadrosuna görevlendirilebilir miyim?
04.09.2019Üniversitede öğrenciyim memur atanırsam ders saatlerinde izin alabilir miyim, tayin olabilir miyim?
31.08.2019Haftalık çalışma süresi düşürülebilir mi?
25.08.2019Bedelliler de "muvazzaf" askerlik yapmış sayılır mı?
20.08.2019Taksi hissem için diğer ortakla sözleşme yapsam memur olabilir miyim?
16.08.2019Kamudaki işçiler geçici görevlendirilebilir mi?
10.08.2019Şehir dışı göreve giden müdür, elektronik imza da atabiliyorsa, vekalet bırakmak zorunda mıdır?
23.07.2019Kurumlar arası görevlendirme mevzuatı kurum içi görevlendirmelerde de uygulanabilir mi?