2005 yılındaki FHZ'ler, 2002 yılındaki emeklilik yaş tablosuna eklenir mi?

16/03/2020 10:54:00
Yazdır

Soru

Merhaba efendim 1.1.1980 doğumluyum. Polis memuruyum. Mesleğe girişim 2005 Temmuz'dur. Polislik mesleğinde kazanılan fiili hizmet suresi zammı FHSZ yani eski adıyla yıpranma suresi 2002 deki emeklilik tablosundaki yaş tespitinde değerlendirilir mi? Ayrıca 2.4.1999 da 6 günlük sigorta başlangıcım var. Memuriyet temmuz 2005 başlangıçtır. Saygilar.

Cevap

1999 öncesi 6 günlük sigortalı hizmeti olan polis memurunun, polislik mesleğinden kazanılan yıpranma payı emeklilik yaşını nasıl etkiler? Sorunuz özelinde durumunuzu değerlendirmekteyiz.

2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmeti olanlar hakkında 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uygulanır.

Emeklilik yaş grubu tespitinde 8 Eylül 1999 öncesi göreve başlayıp 23/05/2002 tarihine kadar olan sürede hizmetleri (işçi, memurluk, esnaflık gibi), yıpranma payları toplamı 3 yılı geçerse 5434/geçici madde 205 hükmündeki emeklilik yaş tablolarında belirtilen yaş gruplarına dahil olurlar.

Emeklilik yaş gruplarına dahil olanların da yıpranma paylarının tamamı kişinin emeklilik yaş grubundan indirilir ve emeklilik yaş tarihinde büyük bir avantaj getirir.

Şayet ilk defa çalışmaya 8 Eylül 1999 sonrası başlamışlarsa otomatik olarak kadın ise 58 erkek ise 60 yaş grubuna dahil olurlar ve her ikisi için de hizmet sürelerinde 25 yıl aranır. Bu gruba dahil olanlarda yıpranma paylarının 3 yılı geçmemek üzere 58 veya 60 yaş gruplarından indirilir ve azami çalışabilecekleri emeklilik yaş hadleri belirlenmiş meslekler için bir avantaj sağlamaz. (Emniyet, TSK, v.b gibi 5434 sayılı Kanun Madde 40 hükmünde belirlenmiş olanlar)

Polislik mesleğinden kazanılan yıpranma payları hem 5434 sayılı Kanun Madde 32 hükmünde, hem de 5510 sayılı Kanun Madde 40 hükmünde belirlenmiştir.

Sigorta başlangıcı memurun emeklilik yaş hesaplamasında esas alınmaz, memurun emeklilik yaş hesaplaması 23/05/2002 tarihine kadar olan süredeki toplam hizmet süresine göre yapılır.

Ayrıca, 23/05/2002 tarihindeki emeklilik yaş grubunun belirlenmesinde bu tarihe kadar kazanılan ve bu tarihten sonradan kazanılacak yıpranma paylarının 25 hizmet yılını tamamlayacak süresine tekabül eden kısmı ilave edilir. Yani, dolayısıyla 23/05/2002 tarihindeki hizmet toplamının artmasını ve emeklilik yaş grubunun daha önce tamamlanmasına katkı sağlar.

Açıklamalarımız bağlamında sonuç olarak değerlendirmemiz şöyle olacaktır:

8 Eylül 1999 tarihinden önceki 6 günlük sigortalı çalışmalarınız ve polislik mesleğinden 25 hizmet yılını dolduracağınız tarihe kadar kazanacağınız yıpranma paylarının da hizmet sürenize eklenmesi ve dolayısıyla 23/05/2002 tarihindeki emeklilik yaş gruplarında hesaplanacak toplam hizmetlere dahil edilmesi gerektiği, dolayısıyla sizi otomatik olarak 5434/geçici madde 205 hükmünde belirtilmiş olan yaş gruplarına dahil edeceğini değerlendirmekteyiz.

Yani, sizin 23/05/2002 tarihindeki toplam hizmet sürenizin 5 yıl 6 gün olacağını, bu duruma göre de sizin emeklilik yaş grubunuzun 56 yaş grubuna dahil edilmesi gerektiğini,

1/1/1980 + 56 = 1/1/2036 emeklilik tarihinizden de ayrıca emekli olacağınız tarihe kadar olan yıpranma paylarının tamamının indirilmesi ve bu suretle emeklilik tarihinizin belirlenmesi gerektiğini değerlendirmekteyiz. Yani 1/1/2036 - bugün için diyelim 5 yıl yıpranma payı kazandınız = 1/1/2031 tarihi emeklilik tarihiniz olur. Diyelim 6 yıl 8 ay kazandınız, bu durumda da 1/1/2036 - 6 yıl 8 ay =1/5/2029 tarihi emeklilik tarihi olur. Bu şekilde kazandığınız veya kazanacağınız yıpranma paylarının tamamı 1/1/2036 tarihinden indirilerek gerçek emeklilik tarihinizin tespit edilmesi gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Sonuç bağlamında 1999 öncesi 6 günlük sigortalı çalışmalarınızın olması sizin yıpranma payınızın tamamının emeklilik yaş grubundan indirilerek, daha önce emeklilik tarihinizin olmasını sağlayacağını değerlendirmekteyiz.

Değerlendirmelerimiz 5434 sayılı Kanun Madde 32 hükmü ve Geçici Madde 205 hükmü kapsamında belirtilen hükümler karşısında bu şekilde olmaktadır. ANCAK, olası bir farklı değerlendirmelerin giderilmesi açısından konu hakkında Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmenizi tavsiye edebiliriz.

Bu soru 7,320 defa okundu. 2 Yorum yapıldı
YORUMLAR