Yıllık iznini KKTC'de geçirmek isteyen memur, izin alır mı?

31/05/2007 17:29:00
Yazdır

Soru

Merhaba,

Benim öğrenmek istediğim husus, öğretmenlerin yaz tatillerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gidip gidemeyecekleri. Bu konuyla ilgili araştırmalarımdan net bir sonuca ulaşamadım. Devlet memurlarının yurtdışına çıkış yönetmeliğini biliyorum. Ancak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin konumu biraz farklı olduğundan bu soruma net bir cevap bulamadım. Pasaport istenmeyen Kuzey Kıbrıs'a giderken yine (yurtdışı izin yönetmeliğindeki gibi) izin formu doldurmamız mı gerekir yoksa oraya da Türkiye'nin herhangi bir iline gidebildiğimiz gibi gidebilir miyiz? Bu konuda en kısa zamanda aydınlatıcı bir bilgi veririsiniz, Çok memnun olacağım. Şimdiden teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını diliyoruz.

Cevap

Bilindiği üzere, memurlar 657 sayılı Kanunun hükümleri uyarınca yıllık izinlerini kullanabilmektedirler. Yıllık izinlerin yurt dışında geçirilmek istenmesi halinde 657 sayılı kanunda ayrı bir izin alınması usulü düzenlenmemiştir. Ancak kurumlar kendi iç mevzuatları ile izin verecek makamlar ile izin usullerini düzenlemiş bulunmaktadırlar. Bu çerçevede kurumsal mevzuat uyarınca usulüne uygun izin alınması gerekmektedir. Kurumsal mevzuatlarda konuya ilişkin olarak düzenleme yapılmış olması halinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine gidişlerde anılan hükümler uygulanmaz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine gidiş dönüşte aranmayan pasaport alma zorunluluğunun düzenlemesinin, memurların yıllık izinlerine ilişkin mevzuata şamil kılınması, tarafımızca uygun görülmemektedir.

Bu soru 21,932 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Lojmanlar, içinde oturana, satılmalı mı?