Sözleşmeliyken memurluğa geçtim yıllık iznim olur mu, adaylığın sonunu mu beklemeliyim?

27/02/2018 09:51:00
Yazdır

Soru

Merhaba, 6 ay X kamu kurumunda 4b li sözleşmeli olarak görev yaptım. Ardından başka bir kuruma 4a lı olarak atandım. Hizmet süreme 6 ay daha eklenince yıllık izin hak eder miyim? Aday memurluk süremin bitmesini mi beklemeli miyim?

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 102. Maddesi:

Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir.

154 seri nolu tebliğ:

Yıllık izin sürelerinin hesabında, hangi statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında geçmese dahi Devlet memurlarının kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen hizmet sürelerinin dikkate alınması gerekmektedir.

Memurluğa geçenlerin sözleşmelilikte geçen hizmet süresi eklenerek 657 sayılı Kanunun 102. Maddesine göre o yıl için kullanabileceği yıllık izin süresinin tespit edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Sorunuza göre memurlukta 6 ayı tamamlayınca adaylığın bitmesini beklemeden sözleşmeli sürenizle beraber yıllık izni hak edebileceğinizi değerlendiriyoruz.

Bu soru 8,894 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Sendikanıza neden üye oldunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam