Yıllık izin alacağım bayrama denk gelen günler yıllık izinden düşer mi?

07/06/2018 23:31:00
Yazdır

Soru

İyi günler şöyle bi sorum var ben ramazan bayramınıda içine alan bir haftalık yıllık izne çıkacam bu bayrama/resmi tatile denk gelen süre benim yıllık iznimden düşülüyor mu böyle biley okudum ve yanlış hayırlamıyorsam var bu durum nasıl yapabiliriz bu saydırmamayı yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

Cevap

2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun:

"Madde 2 - B) Dini bayramlar şunlardır: 1. Ramazan Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 3,5 gündür."

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 102. Maddesi:

"Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir."

Uygulamada resmi bayramlara ve idari izinlere denk gelen yıllık izin günleri yanıyordu. Ancak DPB nin internet sitesinde yayınladığı son görüşünü incelediğimizde resmi tatillere ve idari izinlere denk gelen yıllık izin günlerinin yanmayacağı, sonradan kullanılabileceği belirtiliyor.

Bu soru 6,282 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
2018/2 KPSS'de yer alan kadro sayısından memnun musunuz?