Özürlü memur olan eş için, izin alınabilir mi?

04/05/2010 23:01:00
Yazdır

Soru

Eşim % 75 özürlü ve devlet memuru, Başbakanlığın 2010/2 sayılı genelgesi gereği her gün saat:16.00 sonra görevli izinli sayılmam için kaymakamlık onayı alınmasını istedim.
Eşim devlet hastanesinde çalışıyor ve sat:16.00 da işinden çıkıyor. Tekerlekli sandalyeye mahkum.
Eşim çalıştığı için bakmakla yükümlü değilsin dediler.
Doğru mudur?
Eğer doğruysa dayanağı nedir?
Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.
İyi günler iyi çalışmalar.

Cevap

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununun 2001 yılında yürürlüğe girmesinden sonra 2002 yılından beri Hükümeti temsilen Kamu İşveren Kurulu ile her bir hizmet kolunda yetkili sendikalar ve bunların bağlı bulunduğu konfederasyonlar arasında toplu görüşmeler gerçekleştirilmektedir. 2009 Yılı Ağustos gerçekleştirilen tolu görüşmelerde toplu görüşme tutanağında üzerinde mutabakata varılan konular arasında kamu görevlilerinden bakmaya mecbur olduğu özürlü aile bireyi bulunanlara izin verilmesi hususudur.

Konuya ilişkin olarak yasal düzenleme yapılmamıştır ancak anılan hususta 30 Ocak 2010 tarihli ve 27478 sayılı Resmi Gazetede 2010/2 sayılı Başbakanlık Genelgesi yayımlanmış bulunmaktadır.

Mezkür 2010/2 sayılı Genelgenin 3 üncü fıkrasında "Kamu çalışanlarının kanunen bakmakla yükümlü olduğu özürlü aile bireyinin bakıma muhtaç olduğunun ilgili mevzuatına göre alınmış geçerli özürlü sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi kaydıyla bu durumdaki personele; özürlü aile ferdinin günlük bakımı için izin kullanımında gerekli kolaylık sağlanacak ve personel mesai saatleri dışındaki nöbet görevinden ve gece vardiyasından muaf tutulacaktır."denilmektedir.

Anılan hükümde açıca "Kamu Çalışanlarının bakmakla yükümlü oldukları" aile bireylerinden bahsedilmektedir.

Çalışan aile bireylerinin bakmakla yükümlü olarak değerlendirilmesi meri mevzuatımız uyarınca mümkün bulunmamaktadır.

Yukarıda yer verilen açıklamalar uyarınca eşi memur olan kamu görevlisine 2010/2 sayılı Başbakanlık Genelgesinin 3 üncü fıkrası uyarınca izin verilmesin uygun olmadığı değerlendirilmektedir.

Bu soru 17,473 defa okundu. 15 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam