Belediye işçisi, EKPSS ile memur kadrolarına atanabilir mi?

10/01/2017 22:43:00
Yazdır

Soru

İyi günler kolay gelsin, ben şu an bir bankada engelli kadrosunda çalışıyorum. Belediyeye daimi kadroda büro işçisi olarak girdiğim takdirde daha sonra E-KPSS ile memuriyet kadrosuna atanmamızda bir sıkıntı olur mu?

Cevap

09/08/2009 tarihli ve 27314 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 10. maddesinde "(5) Kamu kurum ve kuruluşlarına sürekli işçi olarak girmiş olanların, deneme süresi sonunda da çalışmaya devam etmeleri halinde, istihdam edilmek için kullandığı KPSS ya da EKPSS puanlarından herhangi biri ile bir başka kamu kurum ve kuruluşunun sürekli işçi talebine başvuruları kabul edilmez." hükmü bulunmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53. maddesine göre 07/02/2014 tarihli ve 28906 sayılı Resmi Gazete ile yürürlüğe konulan Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmeliğin 13. maddesinde "(5) Adaylarda, yerleştirme işlemine son başvuru tarihi itibarıyla 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde yer alan genel ve özel şartlarla birlikte atanacakları kadro için Tercih Kılavuzunda ilan edilen diğer şartlar aranır. " hükmü, 14. maddesinde "(1) Halen memur olarak çalışmakta olanlar, başka hizmet sınıfı kapsamındaki kadrolar ile bulundukları kadrolardan farklı olmak kaydıyla mezunu oldukları eğitim programları itibarıyla ihraz etmiş oldukları unvanlara ilişkin kadrolar hariç olmak üzere bu Yönetmelik kapsamında yerleştirme işlemlerine başvuramaz, yerleştirilseler dahi atamaları yapılamaz. (3) EKPSS veya kura sonucuna göre yerleştirildiği halde atama için aranılan koşulları taşımayan veya istenilen belgeleri süresi içerisinde getirmeyen adayların atamaları yapılamaz. (5) Bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, herhangi bir kadroya yerleştirilen ancak atanamayan adaylar, aynı dönem içerisinde yapılacak yerleştirmelere başvuramaz." hükmü bulunmaktadır.

Bu hükümlere göre,

1-Kamu kurumlarına atanan sürekli işçilerin, deneme süresi sonunda da çalışmaya devam etmeleri halinde, kullandığı KPSS ya da E-KPSS puanlarından herhangi biri ile diğer sürekli işçi kadrolarına başvurması mümkün değildir.

2-Memur olarak çalışmakta olanların, E-KPSS ile diğer memur kadrolarına (hizmet sınıfı değişikliği niteliğindekiler ile öğrenimlerine uygun kadrolara geçiş hariç) yerleştirmesi mümkün değildir.

Sorunuz açısından ise, bir belediyenin daimi işçi kadrosuna girdikten sonra, sözleşmenizi feshetmek suretiyle, E-KPSS sonucuna göre memuriyet kadrolarına atanabileceğinizi düşünüyoruz.

Bu soru 9,199 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam