Eşinin zorunlu görevi sebebiyle izinli olanlar aile yardımı alabilir mi?

28/01/2019 07:19:00
Yazdır

Soru

Bir üniversitede 657 sayılı kanuna tabi kadrolu memur olarak çalışmaktayım eşimin zorunlu şark görevi sebebiyle 657 sayılı kanunun 72. maddesi uyarınca izine ayrıldım. bulunduğumuz bölge 1. öncelikli kalkınma bölgesi olduğu için maaşımın yüzde ellisini almaktayım. 72 maddede yazan aylık ve diğer ödemelerine karşılık olarak, aylık (taban ve kıdem aylığı dahil), ek gösterge, zam ve tazminatlarının kanuni kesintiler düşüldükten sonra yüzde ellisi ödenir denildiği için sadece bunların karşılığı maaşımı almaktayım fakat çocuklar benim üstümde olduğu için çocuk parasını alamamaktayım. eşim bayan ve 657 sayılı kanunun 203. maddesinde karı ve kocanın her ikiside memur ise sadece erkeğe ödenir denilmekte bu sebeple iki çocuğumun için yatan çocuk parasını nasıl alırım. 203 maddede ayrıca aile yardımı ödenekleri hiç bir vergi ve kesintiye tabi tutulamaz ödenir ve borç için haczedilemez denmekte bu konuda ne düşünüyorsunuz. iyi çalışmalar.

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 72. Maddesi:

"Yer değiştirme suretiyle atanmaya tabi memurun atandığı yerde eşinin atanacağı teşkilatın bulunmaması ya da teşkilatı olmakla birlikte niteliğine uygun münhal bir görev bulunmaması ve ilgilinin de talebi halinde, bu personele eşinin görev süresi ile sınırlı olmak üzere aşağıdaki şartlarda izin verilebilir.

Bu suretle izin verilenlere, aylık ve diğer ödemelerine karşılık olarak, aylık (taban ve kıdem aylığı dahil), ek gösterge, zam ve tazminatlarının kanuni kesintiler düşüldükten sonraki net miktarının, eşleri;

a) Olağanüstü Hal Bölgesine dahil illerle bu illere mücavir olarak belirlenen illerde görevli olanlara %60'ı,

b) Kalkınmada 1 inci derecede öncelikli yörelerde görevli olanlara %50'si,

c) Kalkınmada 2 nci derecede öncelikli yörelerde görevli olanlara %25'i,

kurumlarınca kadro tasarrufundan ödenir.

Eşleri diğer yörelerde görevli olanlar ise ücretsiz izinli sayılır.

Yukarıda sayılanların kadroları eşlerinin görevlendirme süresiyle sınırlı olarak saklı tutulur. Ancak, bu süre memuriyet boyunca 4 yılı hiç bir surette geçemez. Bunların kademe ilerlemesi; emeklilik ve diğer bütün hakları ve yükümlülükleri devam eder. Ancak ücretsiz izin verilenlerin bu sürelerinin emeklilikten sayılabilmesi için kesenek ve kurum karşılıklarının her ay kendileri tarafından T.C. Emekli Sandığına yatırılması gerekir."

657 sayılı Kanunun 202. ve 203. Maddeleri:

"Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir.

Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 1500, çocuklarından herbiri için de 250 gösterge rakamının (72 nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenir."

"Aile yardımı ödeneği Devlet memurlarına her ay aylıklariyle birlikte ödenir. Karı ve kocanın her ikisi de memur iseler bu ödenek yalnız kocaya verilir.

Aile yardımı ödenekleri hiç bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenir ve borç için haczedilemez."

Sayıştay kararına göre memurun ücretsiz izinli olduğu dönemde kadro ile ilgisi devam etmekte olduğundan ve bu süre içinde aylık ödenmediğinden, memur olan diğer eşe aile yardımı ödenmesi mümkündür. Yani ücretsiz izinde olsaydınız sayıştay kararına göre eşinize aile yardımı ödenebilecekti.

Ancak 72. Maddeye göre izinli sayılıyorsunuz ve aylık ve diğer ödemelerinize karşılık olarak , aylık (taban ve kıdem aylığı dahil), ek gösterge, zam ve tazminatlarının kanuni kesintiler düşüldükten sonraki net miktarının %50'si ödeniyor. Bu şekilde kanunen tek bir ödeme yapılması aile yardımının vergi ve kesintiye tabi tutulması ya da borç için haczedilmesi olarak değerlendirilmeyecektir.

Sonuçta size yapılacak tüm ödemelere karşılık kanunda özel bir ödeme belirlendiğinden izinli sayıldığınız dönemde ayrıca eş ve çocuk yardımı alamayacağınızı düşünüyoruz. Eşlerden ikisi de memur olanlar için aile yardımı kocaya verildiğinden eşinize de ödeme yapılması mümkün gözükmüyor.

Bu soru 6,954 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
19.04.2019Kamu işçisi uzlaştırmacı olabilir mi?
17.04.2019Doktora bitiren memur kariyer uzman atanabilir mi?
11.04.2019Sözleşmeli sağlık personelinde becayiş şartları neler?
11.04.20191989'da işçilik hizmeti olan, 2002'de öğretmen olan, nasıl emekli olmalı?
10.04.2019Sözleşmelinin mazeret izni işe yeni başladığı gerekçesiyle kısılabilir mi?
07.04.2019Öğretim üyesiyim önceki hizmetlerim yıllık izin hesabında değerlendirilir mi?
01.04.2019Başbakanlıktan nakledilen araştırmacıların özlük hakları
31.03.2019Sözleşmeliyim, işçi olarak çalıştığım süreler yıllık iznimde sayılır mı?
30.03.2019Eşi kamu işçisi olan memur eş durumu tayini isteyebilir mi?
26.03.20191999 öncesi sigortalı olan, kademeli yaşa tabi olur mu?
25.03.2019Eşi kısmi zamanlı (part time) çalışan memura aile yardımı verilir mi?
24.03.2019Üst dereceye atandım maaş farkı verilir mi?
21.03.2019Düz lise mezunuyum belediyede sözleşmeli olabilir miyim?
15.03.2019Askerlik süresini borçlanmanın emekliliğe etkisi
14.03.20195510'da engelli aylığı nasıl düzenlenmiştir?
13.03.2019Ücretsiz izin borçlanılırsa, emeklilik yaş grubu değişir mi?
12.03.2019Uzman erbaş için emeklilik yaş hesaplaması
12.03.2019Bildirimdeki sorunlar nedeniyle alamadığım aile yardımını geriye dönük alabilir miyim?
11.03.2019Refakat iznindeki 6 aylık süre her memur için ayrı değerlendirilir
09.03.20194/B sözleşmeli personel hakkında, 4483'e göre soruşturma yapılabilir mi?
08.03.2019Şehit ailesi personelin tayin hakkı var mı?
07.03.201928 Ocak'ta emekli olacak memur için, ayın 15'inden sonraki 13 gün nasıl değerlendirilir?
06.03.2019Emekli memur tutuklanırsa, maaşı kesilir mi?
03.03.2019İşçilikten sözleşmeliye geçişte 1 yıl beklemek gerekir mi?
27.02.2019Taşerondan belediye işçiliğine geçen işçi işten çıkarılabilir mi?
23.02.2019Hapis cezası aldım görevim sona erer mi?
21.02.2019Kurum, şartları taşıyan sözleşmelinin eş durumu tayinini yapmak zorunda mıdır?
19.02.2019Askerdeyken kurumumu değiştirebilir miyim?
13.02.2019Mübaşirlerin hizmet sınıfı değişikliği sözleşmelileri etkiler mi?
12.02.20192 Ocak'ta emekli olan, 14 günlük maaş farkı alır mı?
11.02.2019Memur, daha yüksek bir emekli maaşı için, hangi kadroya geçmeli?
10.02.2019Sözleşmeli personelin refakat izni
10.02.2019Özel sektördeki sürelerin memuriyette sayılması ve emeklilik
09.02.2019İşçi iken sınavla 19990 yılında memur olan, kaç yaşında emekli olur?
08.02.2019Engelli emekliliği başvurusunda yeni rapor istenebilir mi?
07.02.2019Memurluktan işçiliğe geçenlerin emekli maaşını ne etkiler?
05.02.2019Teknikerim, teknik öğretmen diplomamı ibraz edersem özlük haklarım değişir mi?
03.02.2019Bakanlık müşaviriyken 703 ile araştırmacı yapılanlar müdür yardımcısı özlük haklarını alabilecek mi?
02.02.2019Çocuğumla ilgilenemiyorum esnek mesai için kurumuma başvurabilir miyim?
28.01.2019Eşinin zorunlu görevi sebebiyle izinli olanlar aile yardımı alabilir mi?
26.01.2019Belediye taşeron firmasında geçen hizmetim yıllık iznimde sayılır mı?
21.01.2019Görevden uzaklaştırılmış memura giyim yardımı verilir mi?
20.01.2019Geçici görevli memur kadrosunu görev yaptığı kuruma aldırabilir mi?
17.01.2019Kamuda çalışanlara doktora bursu verilir mi?
16.01.2019İkinci 100 günlük icraat programındaki ek ders ücret artışı kimi kapsıyor?
15.01.2019Gazi yakınıyım büro hizmetlerinde görevlendirildim ama kadrom hala hizmetli
13.01.2019Özeldeki veterinerlik süreleri, hangi halde, yıllık izinde dikkate alınır?
12.01.2019Subaylığa girişi 2002 Mart ayı olan yarbay, ne zaman emekli olur?
11.01.2019Memur emekliliğinde, sigortalı işe giriş tarihi esas alınır mı?
10.01.20192009 yılında SSK'lı, 2013 yılında memur olan neden 65 yaşa tabi olur?
09.01.2019Yüksekokulu bitirmek, lise mezunu memura emeklilikte avantaj saplar mı?
07.01.2019Memurlar mesai saatlerinde spor salonuna gidebilir mi?
06.01.2019Sınavla başka kurumu geçersem güvenlik soruşturması yapılır mı?
31.12.2018Memur hastalık izinleri sözleşmeli personele uygulanır mı?
29.12.2018Yüzde 47 sağlık raporuyla nasıl emekli olurum?
28.12.2018Asil olarak işe başlayanlar istifa ettikten sonra yedeklerden çağırma olur mu?
28.12.2018SSK'dan emekli olmak için ne kadar çalışmalıyım?
27.12.2018Vergi indiriminden yararlanmak, engelli emekliliğinde avantaj sağlar mı?
27.12.20182013 yılında EKPSS ile engelli memur olan, ne zaman emekli olur?
26.12.20181990 yılında SSK'lı, 1999 tarihinde memur olan, nasıl emekli olur?
25.12.2018Onkolojiden alınan yüzde sağlık raporu ile nasıl emekli olurum?
24.12.2018Jandarma astsubay KPSS ile başka kuruma geçmek isterse bekleme süresi uygulanır mı?
23.12.2018Aynı bakanlıktaki diğer uzman yardımcılığına sınavsız geçebilir miyim?
22.12.2018Teknik eğitim fakültesi mezunu programcı mühendislik bitirirse mali hakları ne olur?
16.12.2018Üniversitede öğrenciyim memur atanırsam ders saatlerinde izin alabilir miyim, tayin olabilir miyim?
15.12.2018Teknik dil tercümanı olarak geçen hizmetim sözleşme ücretinin hesabında sayılır mı?
11.12.2018Kanser tedavisinde mide ameliyatı olan, malulen emekli olabilir mi?
11.12.2018Süt izni kullanan memura hafta sonu vardiyası yazılabilir mi?
10.12.2018Sözleşmeli sağlıkçıyım muvafakatle başka kuruma geçebilir miyim?
08.12.2018Süt iznimi akşam kullanabilir miyim ?
05.12.2018Emeklilere verilen bayram ikramiyesi, yeniden değerleme oranında artar mı?
04.12.2018Seçim için istifa ettikten sonra özelde çalışmaya başlasam istifamın durumu ne olur?
03.12.2018Sözleşmeliyim çocuğumun eğitimi için il içinde nakil olabilir miyim?
29.11.2018Polisim, subaylığa geçmek için istifa edersem 6 ay beklemem gerekir mi?
28.11.2018Şehit/Gazi yakını memur atandım okulu bitirdiğimde teknikerliğe geçebilir miyim?
27.11.2018Programcıyım şube müdürlüğüne vekalet ediyorum vekalet ücreti alamaz mıyım?
25.11.2018Ek ödemem yanlış mı hesaplanıyor?
24.11.2018Kariyer uzman bakanlık il müdürü atanabilir mi?
20.11.2018Memurlar kot pantolon giyebilir mi? Yasağın mevzuat dayanağı nedir, bir teamül müdür?
17.11.2018Üst öğrenim intibakında kanunda olmayan şartlar aranıyor
16.11.2018Üniversitedeyim belediyede çalışan memurla becayiş yapabilir miyiz?
15.11.2018Üniversite personeli sosyal denge tazminatı alır mı?
15.11.20182011 yılında engelli işçi iken memur olan kişi, emeklilik sırasında işçilik sürelerine ikramiye alabilir mi?
14.11.20182018 öncesi PMYO süresini borçlanan, 5434'e tabi olur mu?
12.11.2018Disiplin cezasına itiraz etmedim, 60 gün geçtikten sonra dava açabilir miyim?
11.11.2018PMYO öğrenim süreleri yıllık izin hesabında sayılır mı?
06.11.2018Diğer teknik hizmet personeli (kimyager) pozisyonuna geçmek istersem 1 yıl bekleme süresine takılır mıyım?
05.11.2018Sözleşmeli belediye personeli seçim için istifa ederse görevine dönebilir mi?
04.11.2018Önceki yıldan kalan iznimi 31 Aralıktan başlatarak kullanabilir miyim?
01.11.2018Yerel seçimde adaylık için istifa etsem dönüşümde başka kuruma atanabilir miyim?
01.11.2018Subay olmadan önceki okul süresinin borçlanılması avantaj sağlar mı?
31.10.2018Hastalık izni sözleşmeli öğretmen zorunlu çalışma süresinden (4+2) sayılır mı?
30.10.2018Üst dereceye nasıl yükselirim?
30.10.2018Memurluktan önceki işçilik ve esnaflık süreleri emekliliğe katkı sağlar mı?
29.10.2018Önceki kadromun ek gösterge artışından yararlanabilir miyim?
29.10.20181999-2003 tarihleri arasında okul süresini borçlanan polis memurunun emeklilik yaşı değişir mi?
28.10.2018Memur eşi yurtdışı görevde olan sözleşmeli personel ücretsiz izin alabilir mi?
27.10.2018Başka kurumdaki sözleşmeli sürem yıllık iznimi etkiler mi?
26.10.2018Memur mesaisini aksatmadan özel bir kuruluşta çalışabilir mi?
26.10.2018Sigortalı sürelerin yıpranması, memurluğa geçince, emeklilikte sayılır mı?
ANKET
İmamoğlu'nun, 'tüm verileri kopyalayın' talimatını doğru buluyor musunuz?